تولید شمش منیزیم

 1. خانه
 2. /
 3. تولید شمش منیزیم

تولید شمش منیزیم

تولید شمش منیزیم

پروژه های مرتبط با تولید شمش منیزیم

• سابقه ی مشاوره ی فنی و نظارت بر اکثر پروژه های تولید شمش منیزیم در کشور
• تهیه ی طرح توجیهی پروژه ی تولید شمش منیزیم

 

شمش منیزیم یک نوع فلز سبک محسوب می شود که با توجه به خواص فیزیکی و مکانیکی خاصی که دارد، در انواع صنایع کاربردهای فراوانی دارد. فلز منیزیم بیشتر در صنایع خودروسازی، هوافضا و آلیاژ آلومینیومی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امروزه اکثر صنایع قصد دارند که فلز منیزیم را به‌جای فلزات دیگر جایگزین کنند تا میزان مصرف انرژی کاهش یابد. شمش منیزیم هم یکی از حالت‌های منیزیم است که امروز در انواع صنایع، کاربردهای متنوع را به خود اختصاص داده است. برای آشنایی بیشتر با این شمش و کاربردهای متنوع آن ادامه مطلب را دنبال نمایید.

 

نحوه تولید شمش منیزیم

 

امروزه شمش منیزیم به دو نوع روش متداول تولید می‌شود که شامل روش الکترولیت و روش حرارتی احیایی است. روش حرارتی احیایی بیشتر از روش الکترولیت برای تولید  این محصول مورد استفاده قرار می گیرد. بزرگترین تولید کننده این شمش کشور چین است که با استفاده از یک روش کاملا پایدار، بیشترین میزان آن را تولید می کند. در کشور چین از یک نوع روش حرارتی احیایی به نام Pidgeon برای تولید این شمش استفاده می کنند که در آن دولومیت مورد نیاز است.

دولومیت در کشور چین به میزان قابل توجهی یافت می شود؛ به همین دلیل در کشور چین تولید این شمش با استفاده از روش حرارتی احیایی تولید می گردد. روش حرارتی احیایی نسبت به روش الکترولیت دارای هزینه های کمتر است و مدت زمان لازم جهت تولید این محصول با استفاده از این فرایند کاهش می یابد. برخی مواقع تفاوت های قیمتی هم وجود دارد که به دلیل روش تولید این ماده است.

 

شمش منیزیم

 

کاربرد شمش منیزیم

 

باتوجه‌به ویژگی‌های خاص فیزیکی و مکانیکی فلز منیزیم، امروزه تقاضا برای خرید شمش منیزیم روزبه‌روز در حال افزایش است. برخی از کاربردهای مهم این شمش در انواع صنایع عبارت است از:

 • هوافضا:وزن هواپیماها و فضاپیما هر چه کمتر باشد، باکیفیت‌تر خواهد بود. از این محصول در صنعت هوافضا برای تولید قطعاتی با وزن کم و مقاومت و استحکام بالاتر استفاده می‌شود. استفاده از این شمش در تولید هواپیما، امکانات و اطمینان بیشتری را در اختیار مسافران قرار می‌دهد.

 

 • خودروسازی: باتوجه‌به اینکه استفاده از منیزیم وزن کمتری به انواع مواد می‌بخشد؛ به همین دلیل برای کاهش وزن انواع قطعات خودرو از این مواد استفاده می‌شود. در ماشین مسابقات بیشتر از شمش منیزیم استفاده می‌شود؛ زیرا هرچه وزن ماشین کمتر باشد، عملکرد آن نیز بهتر می‌شود. از این شمش بیشتر در جعبه‌دنده، فرمان، کیسه‌های هوا، صندلی، مخزن سوخت و … استفاده می‌گردد.

 

 • وسایل ورزشی: بهره‌گیری از منیزیم در تولید انواع تجهیزات ورزشی، بسیار مهم است؛ زیرا وزن این وسایل را کاهش می‌دهد و در مقابل استحکام آن را بالاتر می‌برد. همچنین در ساخت دوچرخه و اسکیت‌ها نیز از این‌ نوع ماده استفاده می‌شود.

 

 • باتری: امروزه از انواع باتری‌های لیتیومی استفاده می‌شود اما اگر این باتری‌ها بیش از حد گرم می‌شوند، امکان آتش‌سوزی آن‌ها وجود دارد. اما باتری‌های منیزیم کمتر گرم می‌شوند و خطرات کمتری به همراه خواهند داشت.

 

 

قیمت شمش منیزیم

 

قیمت انواع مواد معدنی مانند شمش منیزیم به درصد خلوص مواد بستگی دارد. امروزه انواع مواد مصنوعی از فلز منیزیم تولید شده‌اند که قیمت کم و کیفیت بسیار پایینی دارند؛ بنابراین شما باید جهت خرید این شمش، به مراکز مورد اعتماد مراجعه نمایید. شاید قیمت این محصولات بالاتر باشد، اما هنگام خرید، موادی نصیب شما خواهد شد که درصد خلوص آن‌ها بسیار بالا باشد.

قیمت این محصول در جهان بر اساس چگالی، وزن، مقاومت و پایداری شیمیایی تعیین می‌شود. هنگام خرید این شمش، قیمت‌ها به‌صورت کیلو محاسبه می‌شود، اما باتوجه‌به اینکه شما خرید خود را از چه فروشگاه‌هایی انجام می‌دهید، قیمت‌ها متفاوت است.به سایت راهکار گستران آرون مراجعه کنید و یا با مشاوران ما تماس حاصل بفرمایید.

کیفیت شمش منیزیم

چگالی فلز منیزیم ۱/۷ گرم بر سانتی‌متر مکعب است که همین ویژگی منیزیم موجب شده است کاربرد آن در قطعات متحرک افزایش یابد. علاوه بر چگالی پایین، منیزیم مقاومت بسیار بالایی دارد که باعث افزایش استحکام آن شده است.

از فلز منیزیم برای کاهش ارتعاشات نیز استفاده می‌شود؛ زیرا قابلیت جذب ارتعاشات را دارد. همچنین در برابر انواع امواج الکترومغناطیسی بسیار مقاومت بسیار است و رسانایی خوبی برای گرما و الکتریسیته دارد. ابعاد شمش منیزیم در برابر انواع تغییرات و گرما پایداری و مقاومت بسیار بالایی را از خود نشان می‌دهد.

خصوصیات شمش منیزیم

این ماده یک نوع فلز نقره‌ای رنگ است که با وجود فلز منیزیم در آن، دارای وزن بسیار کمی است. خصوصیات بسیار زیادی که در این شمش وجود دارد، موجب شده است که کاربرد آن روزبه‌روز در حال افزایش باشد. برخی از خصوصیات مهم این ماده عبارت است از:

 • به میزان قابل‌توجهی انرژی را به خود جذب می‌کند.
 • جزو یکی از فلزهای کم‌وزن است.
 • رسانای الکتریکی فوق‌العاده بالایی دارد.
 • حرارت توسط آن به‌خوبی منتقل می‌شود.
 • ماشین‌کاری این شمش بسیار آسان است.

 

شمش منیزیم2

 

خواص فیزیکی و شیمیایی شمش منیزیم

 

اکثر تجهیزاتی که در دنیای امروز کاربرد دارند، حاوی مقدار قابل‌ توجهی از منیزیم به‌صورت فروآلیاژ هستند. شمش منیزیم دارای خواص فیزیکی و شیمیایی فوق‌العاده بالایی است که عبارت است از:

 

خواص شیمیایی

 

 • فلز منیزیم یک نوع فلز قلیایی خاکی است که در گروه دوم و ردیف سوم جدول تناوبی واقع شده است.
 • این شمش چگالی پایین دارد.
 • عدد اتمی فلز منیزیم، ۱۲ است یعنی این فلز ۱۲ الکترون و ۱۲ پروتون دارد.
 • واکنش‌پذیری منیزیم بسیار بالا است و در طبیعت به‌صورت آزاد وجود ندارد.

خواص فیزیکی

 

 • رنگ فلز منیزیم نقره‌ای است.
 • در میان تمام فلزات، سبک‌ترین فلز محسوب می‌شود.
 • نقطه‌جوش فلز منیزیم به ۱۰۹۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.
 • فلز منیزیم رسانای گرما و الکتریسیته است.

 

معرفی آرون

 

شرکت آرون از سال ۱۳۸۲ با اهداف صنعتی راه‌اندازی شده است.و با وجود کادر مجربی که دارد در حوزه صنعت و خدمات پایپینگ در حال رقابت است. این شرکت زمینه‌های گوناگون مانند: تولید مخزن‌های ذخیره، پایپینگ نیروگاه، سیستم تصفیه‌خانه و نصب و راه‌اندازی انواع تجهیزات دیگر فعالیت دارد. کادر مجرب این شرکت در بخش ساخت، نصب و راه‌اندازی مشغول به ارائه خدمات به تمام صنایع است‌.

 

سخن پایانی

 

شمش منیزیم از عنصر منیزیم که هشتمین فلز رایج است، تشکیل می‌شود. این شمش را با استفاده از دو روش الکترولیت و حرارتی احیایی تولید می‌کنند. با توجه‌به وزن کم و خواص شیمیایی و فیزیکی خوبی که این ماده دارد، امروزه  از آن در انواع صنایع با اهداف مختلف استفاده می‌شود. ویژگی‌های موجود در این شمش، موجب شده است امروزه جایگزین بسیار مناسبی برای لیتیم، آلومینیوم و … شود.برای اطلاعات بیشتر،قیمت،خرید،کاربرد و … به صنایع شیمیایی راهکار گستران آرون مراجعه کنید.