شستشوی زغال و فرآوری مواد کربنی

  1. خانه
  2. /
  3. شستشوی زغال و فرآوری مواد کربنی

شستشوی زغال و فرآوری مواد کربنی

 پروژه های مرتبط با شستشوی زغال و فرآوری مواد کربنی:

 

• مشاوره و طراحی اولیه ی پروژه ی تولید خمیر الکترود زودربرگ
• تهیه ی طرح توجیهی پروژه ی زغالشویی
• تهیه ی طرح توجیهی پروژه ی تولید خمیر الکترود زودربرگ
• بهینه سازی خط شستشو ( کلسیناسیون) ذغال سنگ
• بهینه سازی کوره پخت ذغال سنگ کلسینه شده
• ارائه طرحهای راهبردی به کارخانجات فولاد و ریخته گری برای مدیریت بازار محصولات.
• ارائه طرحهای مشارکتی به معادن وکارخانجات صنعت فرآوری برای مدیریت بازار های منطقه ای محصولات.
• ارائه خدمات مشاوره ای به کارخانجات صنایع فولاد و ریخته گری برای اجرای طرحهای توسعه.

 

امروزه زغال سنگ یک سوم انرژی جهان را تامین می کند. تولید فناوری زغال سنگ برای دستیابی به تولید انرژی اهمیت بسیار زیادی دارد. اینجاست که ضرورت شستشوی زغال با آب و مواد شیمیایی احساس می شود.

شستشوی زغال سنگ به دلیل از بین بردن گوگرد و ناخالصی ها انجام می گیرد. همچنین با شستن زغال سنگ می توان استفاده بیشتری از آن در سنگ معدن کرد. در ادامه همراه ما باشید تا شستشوی زغال و فرآوری مواد کربنی را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم:

 

شستشوی زغال سنگ چیست؟

 

شستشوی زغال سنگ به دلیل پیچیدگی با فراوری مواد کربنی روش متفاوتی است. زغال سنگ در انرژی جهانی و تولید فناوری های زعال نقش ویژه ای دارد. به طور کلی شستشوی زغال سنگ به دو روش زیر شکل می گیرد:

 

شستشوی زغال سنگ چیست؟

 

روش ثقلی

 

از گذشته های بسیار دور روش تقلی بهترین روش جداسازی و شستشوی زغال سنگ از مواد اضافی بوده است. در این روش با توجه به ابعاد و جرم مخصوص و نیروی گرانش و نیروی گریز از مرکز، ذرات اضافی و مواد معدنی با ارزش تفکیک می شوند.

قدیمی ترین روش ثقلی روش جیگ است که به منطور شستن قطعات بزرگ استفاده می شود. در این روش مقدار زیادی از زغال سنگ ها به باطله تبدیل می شوند. روش ثقلی مهمترین روش شستشوی زغال سنگ و فرآوری مواد کربنی است ولی روش مطلوبی نیست.

 

• روش فوتولاسیون

 

برای شستشوی ذرات زیر 1 میلی متر از روش فوتولاسیون استفاده می شود. این روش یکی از روش های مهم جهت جدا کردن مواد معدنی با ارزش است و از لحاظ اقتصادی نسبت به روش های دیگر کاربرد بیشتری دارد.

روش فوتولاسیون بهترین و به صرفه ترین روش شستشوی زغال سنگ و جدا کردن مواد معدنی با ارزش است. فوتولاسیون خود به دو روش ستونی و مکانیکی تقسیم می شود. در روش ستونی، ستون های صنعتی مربع و یا دایره، دو مشخصه دیگر سیستم تولید حباب و استفاده از آب جهت شستشو، این روش را متمایز کرده است.

حباب ها از طریق عبور گاز از لوله های روکش دار سوراخ شده ایجاد می شوند. نقش اول شستشو، جدا کردن و پاک کردن کف از ذرات اضافی است. روش فوتولاسیون ستونی نسبت به روش های دیگر و حتی روش فوتولاسیون مکانیکی مزیت هایی دارد.

 

مراحل شستشوی زغال

 

زغال سنگ را ابتدا در سنگ شکن های مخصوص که چرخشی هستند، قرار می دهند. سنگ شکن از یک سیلندر خارجی تشکیل شده است و سیلندر مشبک دیگری درون آن می چرخد. دستگاه یا سرعت 12 تا 18 دور در دقیقه می چرخد. بعد از این مرحله وارد قسمت دانه بندی می شود که از قسمت های مهم شستشو است. در کارخانه های شستشوی زغال سنگ، زغال و خاک را شستشو می دهند و سپس آن ها را به قطعات کوچکتری تقسیم می کنند.

 

در مراحل شستشو، ذخیره سازی مواد معدنی بسیار مهم است و نباید نادیده گرفته شود. در اصل جابه جایی و ذخیره مواد معدنی جزء مهم مراحل شستشوی زغال است. برای نگهداری زغال های شسته شده انبارهایی با ظرفیت های متنوع وجود دارد که در آن جا رغال سنگ ها به غلظت مطلوب خود می رسند. این انبار در نزدیکی کارخانه زغال شویی قرار دارد. سپس آن ها را با بولدزر و لودر به کارخانه انتقال می دهند و مواد احیا کننده به آن ها افزوده می شود.

خرد کردن ماده اولیه باعث تسریع در مرحله کنترل و پردازش می گردد. خرد کردن زغال از بخش های مهم شستشوی زغال سنگ و فرآوری مواد کربنی محسوب می شود.

 

اهداف مرحله دانه بندی

 

در تمامی مراحل شستشوی زغال سنگ دانه بندی بخش مهم آن است. اهداف دانه بندی به شرح زیر است:
1. بازیابی ذرات تشکیل دهنده زغال سنگ که از دو بخش کنسانتره و زغال باطله تشکیل می شود.
2. از ورود ذرات بسیار ریز که در زغال اولیه قرار دارد جلوگیری می کند که هدف آن افزایش بازدهی و کاهش خفگی است.
3. دانه بندی زغال در ابعادی که جهت فروش زغال مناسب و کاربردی باشد.
4. به منظور آبگیری از زغال ها
5. دانه بندی کردن زغال ها پس از مرحله خرد کردن به منظور تهیه بار اولیه دستگاه های ثقلی مثل دستگاه های سنگین، جیگ و غیره صورت می گیرد.

 

سخن آخر

 

زغال سنگ از جمله عناصر مهم و باارزش روی زمین است. 38 درصد برق جهان و نیمی از انرژی جهان از زغال سنگ تامین می شود. هدف از شستشوی زغال سنگ و فرآوری مواد کربنی، جدا کردن مواد اضافی و تفکیک مواد معدنی با ارزش آن است. شرکت راهکار گستران آرون در این زمینه خدماتی ارائه می دهد.