استفاده از منیزیم در موتور خودرو

  1. خانه
  2. /
  3. مقاله
  4. /
  5. استفاده از منیزیم در موتور خودرو

استفاده از منیزیم در موتور خودرو

استفاده از منیزیم در موتور خودرو

منیزیم در موتور ماشین چه کاربردی دارد؟ فلز منیزیم علاوه بر استحکام بالایی که دارد از ظرفیت جذب بالای انرژی نیز برخوردار است، که این ویژگی ها میتواند دلیل انتخاب این فلز برای خیلی از صنعت ها انتخاب و استفاده شود. بجز این ویژگی ها منیزیم به آسانی فرایندهای شکل دهی داغ و به اشکال مختلف تبدیل شدن را دارد، منیزیم در صنایع خودرو، هوافضا، تاسیسات پتروشیمی، آلیاژ سازی و پالایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص منیزیم در موتور

منیزیم به دلیل داشتن خواصی مانند: بخشیدن استحکام به وزن بالا، ارتعاش عالی، قابلیت ریخته گری و ماشینکاری، خاصیت میرایی یکی از آلیاژ های محبوب  برای صنایع مختلف مخصوصاً خودروسازی می باشد.

به گفته خیلی از محققین یکی از ویژگی‌های بارز منیزیم قابلیت ریخته گری با دیواره های نازک تر در مقایسه با پلاستیک و آلومینیوم است. که به همین دلیل از این فلز برای قسمت داخلی موتور خودرو استفاده می شود. ما در این مقاله قرار است که به بررسی استفاده از منیزیم برای موتور خودرو بپردازیم.پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

 

منیزیم در ایران

 

باتوجه به اینکه صنعت خودروسازی چندی است در ایران پیشرفت کرده است، پس بهتراست قبل از اینکه به بررسی استفاده از منیزیم برای موتور خودرو بپردازیم، ابتدا اطلاعاتی در مورد منیزیم در ایران داشته باشیم.

خوب است بدانید که به دلیل منابع غنی منیزیم در استان های کشور در کنار امکان استفاده از انرژی ارزان گاز طبیعی و دانش بومی،کشور ایران این ظرفیت را دارد که به یکی از قطب های تولید منیزیم در کل دنیا تبدیل شود. ظرفیت های ایران در مقایسه با سایر کشورهای تولید کننده فلز منیزیم قابل رقابت است و امکان توسعه این صنعت در برخی از استان‌ها مانند: خراسان شمالی و جنوبی، اصفهان، همدان، آذربایجان شرقی و غربی کرمان، فارس و کرمانشاه وجود دارد.

 

تاریخچه مصرف منیزیم در موتور

 

برای اینکه بهتر متوجه استفاده از منیزیم در موتور خودرو شویم ابتدا بهتر است که تاریخچه این اتفاق را بدانیم. تاریخچه مصرف منیزیم در صنایع خودرو به سال ۱۹۲۰ بر می گردد که در ماشین های مسابقه از قطعات منیزیوم استفاده می شد و دلیل آن سبک بودن این قطعات بود.

اما استفاده گسترده و تجاری از قطعات ریخته گری منیزیم در وسایل نقلیه به شکل رسمی از سال ۱۹۳۶ آغاز شد، یعنی درست زمانی که فلوکس واگن شروع به تولید ماشین های شرکت خود کرد. این خودرو در کل حاوی ۲۰ کیلوگرم منیزیم بود که در سیستم قوای محرکه آن به کار گرفته میشد و تا سال ۱۹۷۱ که ماکسیموم تولید آن بود مصرف منیزیم آن به ۴۲ هزار تن در سال رسید.

 

 

اهداف اصلی استفاده از منیزیم

در مورد استفاده از منیزیم در موتور خودرو باید بگویم که یکی از اهداف استراتژیک گروه صنعتی ایران خودرو و هر شرکت سازنده دیگری کاهش وزن خودرو و استفاده از تکنولوژی های جدید و به روز است، فلز منیزیم به دلیل ویژگی هایی مانند سبکی می تواند به حفظ محیط زیست نیز کمک شایانی کند. چرا که این فلز ۳۵ درصد سبک تر از آلومینیوم می باشد و می توان از آن در صنایع خودرو و صنایع هوایی نیز استفاده کرد.

باید توجه داشته باشید که این کاهش وزن مسلماً کاهش مصرف سوخت را نیز به همراه دارد و در نتیجه آلودگی های ناشی از گاز دی اکسید کربن را به شدت کاهش می دهد. یکی از برنامه های اصلی و کلیدی استفاده و توسعه کاربرد مواد سبک وزن و البته مبحث سبک سازی خودرو ها می باشد.

طبق آخرین تحقیقات به عمل آمده هر ۱۰ درصد کاهش وزن خودرو موجب می‌شود تا خودرو حدود ۷ درصد کمتر سوخت مصرف کند. از دیرباز تا به کنون تمایل زیادی به کاربرد سبک ترین فلز منیزیم برای استفاده در مقاصد تجاری مخصوصاً خودروسازی وجود داشته است.

 

نتیجه گیری

 

مواد اولیه مورد نیاز در هر صنعت نقش مهم و بسزایی در کیفیت و قیمت نهایی آن محصول دارد.شاید به همین دلیل یکی از برنامه اصلی خودروسازان دنیا استفاده و توسعه کاربرد مواد سبک و حفظ سبک سازی خودروها می باشد. استفاده از برخی از آلیاژ ها مانند آلیاژ منیزیم و کامپوزیت این امکان را به خودروسازان می‌دهد، که علاوه بر کاهش قیمت باعث سبک تر شدن خودرو های خود شوند. بجز استفاده از منیزیم در موتور خودرو، در قسمت های دیگر خودرو مانند سیلندر و بدنه نیز از این فلز استفاده می شود.

امیدوارم که با مطالعه این مقاله اطلاعات کافی در مورد استفاده از منیزیم در موتور و صنایع مختلف و مخصوصاً استفاده از منیزیم برای موتور خودرو به دست آورده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.