انواع جیگ چیست؟

 1. خانه
 2. /
 3. مقاله
 4. /
 5. انواع جیگ چیست؟

انواع جیگ چیست؟

انواع جیگ چیست

انواع جیگ چیست؟یک ابزار تولید است که می‌تواند قطعه کار را تعیین محل کند و ابزار برش را برای انجام کار راهنمایی نمایند. در واقع جیگ یک دستگاه مخصوص است که قطعه کار را نگه می‌دارد یا روی قسمتی از ماشین‌کاری قرار می‌دهند. در ادامه همراه ما باشید تا مطالب بیشتری درباره جیگ و انواع آن در اختیار شما قرار دهیم:

 

انواع جیگ 

بهتر است پیش از بررسی انواع جیگ نخست بیشتر با این ابزار تولیدی آشنا شوید. همان‌طور که بیان کردیم جیگ یک دستگاه مخصوص است که قطعه کار را نگه می‌دارد و ابزار برش را برای کار راهنمایی می‌کند.

جیگ‌ها اغلب با گوش‌های سوراخ‌کاری فولادی برای راهنمایی مته‌ها یا دیگر ابزار برش به کار گرفته می‌شود. معمولاً لازم است تا در یک آشیانه قرار گیرند یا به‌صورت محکم به میز وصل شوند.

 

آشنایی با جیگ آبی

جیگ نخستین‌بار در معادن طلا جهت پر عیارسازی و فراوری ثقلی ذرات دانه‌ درشت طلا استفاده شد. این سیستم به این صورت عمل می‌کند که سنگ معدن با وزن مخصوص بالا را از عناصر باطله جدا می‌نماید. این دستگاه‌های جیگ معمولاً به دو شکل بادی و آبی تولید می‌شوند.

با توجه‌ به بازدهی بالای سیستم جیگ آبی در ریکاوری مواد معدنی و جداسازی آن‌ها و همچنین با توجه‌ به هزینه‌ها، استهلاک و آلایندگی‌های سیستم جیگ بادی، موجب شد تا از سیستم جیگ آبی جهت پرعیارسازی فراوری فلزات و مواد معدنی استفاده شود.

 

آشنایی با انواع جیگ ها از نظر شکل ظاهری

جیگ‌ها در انواع مختلفی مشاهده می‌شوند. برخی از انواع جیگ عبارتند از:

 • جیگ باز

این نوع جیگ‌ها ساختمان ساده‌ای دارند و در مواقعی از آن‌ها استفاده می‌شود که لازم باشد عملیات سوراخ‌کاری روی یک طرف قطعه کار انجام شود.

به‌ طور کلی جیگ‌های باز خود شامل انواع مختلف جیگ‌های صفحه، جیگ‌های پایه‌دار، جیگ‌های قائم‌الزاویه و جیگ‌های صفحات زیرورو می‌شوند.

 • انواع جیگ های صفحه‌ای ساده

این جیگ‌ها یکی دیگر از انواع جیگ ها هستند و جهت سوراخ‌کاری سریع کاربرد دارند اما دقت آن‌ها زیاد نیست. می‌توان این نوع جیگ ها را ساده ترین و ارزان ترین آن ها معرفی کرد. برخی از جیگ های صفحه ساده ممکن است بوش سوراخکاری نیز نداشته باشند.

 • جیگ‌های پایه‌دار

زمانی از این جیگ‌ها استفاده می‌شود که قطعه کار که با جیگ‌های صفحه‌ای مانند جیگ صفحه ساده و یا جیگ صفحه با پیچ تنظیم‌کننده سوراخ‌کاری شده است، باز باشد. در این صورت ممکن است نیاز باشد تا پایه‌هایی را به ساختمان جیگ اضافه کرد.

 

جیگ‌های پایه‌دار

 

 • جیگ‌های با صفحات زیرورو

این جیگ‌ها جهت سوراخ‌کاری قطعات با ضخامت کم یا قطعاتی که دارای جنس مواد نرمی هستند، کاملاً ایده‌آل هستند. با استفاده از این جیگ‌ها می‌توان مانع خم شدن یا انحراف قطعه کار هنگام سوراخ‌کاری شد.

 • انواع جیگ های چند وضعیتی

این جیگ‌ ها به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که کلیه ابعاد قطعه کار را در برمی‌گیرند. با استفاده از این جیگ‌ها می‌توان بخش‌های مختلف قطعه کار را بدون نیاز به بستن آن به جیگ‌های مختلف، به‌صورت کامل ماشین‌کاری کرد.

 • جیگ‌های بسته

اگر وجوه متفاوت قطعه کار نیاز به سوراخ‌کاری داشته باشد، معمولاً جیگ‌های بسته مورد استفاده قرار می‌گیرند. جیگ‌های بسته شامل انواع مختلف‌های بسته چند وضعیتی، جیگ‌های با صفحه متحرک و جیگ‌های ناودانی می‌شوند.

 • انواع جیگ های صفحه‌ ای با پیچ تنظیم‌کننده

می‌توان تنها تفاوت این جیگ‌ها را وجود یک پیچ محکم کننده جهت اتصال به قطعه کار بیان کرد. با توجه‌ به تعداد قطعاتی که قرار است با این جیگ تولید شود، می‌توان آن را با بوش سوراخ‌کاری و یا بدون بوش سوراخ‌کاری تولید کرد.

 

نکات مهمی که بهتر است درباره انواع جیگ ها بدانید:

برخی نکات مهم درباره این ابزار تولیدی شامل موارد زیر می‌شود:

 • جیگ‌ها در فرایندهای دو بعدی مانند قلاویز نی، برق کاری و سوراخ‌ کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • هنگامی که از جیگ استفاده می‌شود دیگر نیازی نیست که ازگیج بلوک استفاده کرد. اما هزینه ساخت جیگ ممکن است بیشتر باشد.
 • جیگ‌ها انواع مختلفی دارند که شامل بسیار سبک، ساده، پیچیده و سنگین می‌شوند.

 

نکات مهمی که بهتر است درباره جیگ‌ها بدانید:

 

 

سخن پایانی

جیگ‌ ها ابزارهایی هستند که می‌توان از آن‌ها در صنایع شیمیایی استفاده کرد. همان‌طور که اشاره کردیم جیگ‌های آبی در فرایند جداسازی طلا کاربرد دارند. شرکت آرون با اهداف صنعتی راه‌اندازی شد و در زمینه‌ های مختلفی چون تولید مخازن ذخیره، تولید شمش منیزیم، فراوری زغال‌سنگ، فروسیلیسیم، سیستم تصفیه‌ خانه و… فعالیت می‌کند.

در صورت بروز هرگونه پرسش دررابطه‌ با جیگ‌ها می‌توانید با شماره‌های درج شده تماس بگیرید و با مشاوران این مجموعه ارتباط برقرار کنید. امیدواریم از مطالعه این مطالب لذت برده باشید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.