فرآوری فلزات و مواد معدنی

 1. خانه
 2. /
 3. خدمات
 4. /
 5. فرآوری فلزات و مواد معدنی

فرآوری فلزات و مواد معدنی

 •  تهیه برنامه های استراتژیک بازاریابی برای شرکت های فعال در این زمینه
 • تهیه برنامه های سرمایه گذاری و تأمین مالی مشترک با هدف مدیریت بازار منطقه ای
 • مشاوره شرکتهای فولادی و ریخته گری برای پروژه های توسعه
 • برنامه های توسعه بلند مدت استراتژیک برای کارخانه های فرآوری (بر اساس تقاضا ، امکان سنجی و بازار)

 

فرآوری فلزات و مواد معدنی، تصفیه مواد با ارزش از مناطق معدنی روی کره زمین است. این روش را برای جداسازی انواع مواد معدنی و فلزات با ارزش از سنگ‌های مختلف انجام می‌دهند. اولین مرحله برای تولید مواد مورد نیاز در فرایند متالوژی، فراوری مواد معدنی است. آیا شما هم جز افرادی هستید که قصد آشنایی با روش‌های فرآوری فلزات و مواد معدنی را دارید‍؟ پس ادامه مطلب را مطالعه کنید.

 

روش های فرآوری انواع فلزات و مواد معدنی

انواع فلزات و مواد معدنی، در ساخت ساختمان‌ها و مواد دیگر به کار می‌روند. در حالت طبیعی، انواع فلزها به‌صورت سنگ‌های معدنی در درون زمین یافت می‌شوند و در نهایت باید فراوری شوند تا برای ساخت انواع وسایل و تجهیزات دیگر استفاده شوند. معمولاً فرآوری فلزات و مواد معدنی را به ۳ روش مناسب انجام می‌دهند که عبارت است از:

 • ذوب: در این فرایند انواع فلزات و مواد معدنی که از زیرزمین استخراج شده‌اند را در حرارت بالاتر از نقطه ذوب آن‌ها قرار می‌دهند. همچنین برای ذوب مواد و جداسازی مواد خالص از ناخالص، به فلزات و مواد معدنی کک نیز اضافه می‌کنند. ذوب مواد را معمولاً در کوره‌های مخصوص که دارای اندازه‌های بسیار بزرگی هستند، انجام می‌دهند.
 • ریخته‌گری: در این روش معمولاً انواع موادی که به شکل مایع هستند را به درون قالب‌های مخصوص منتقل می‌کنند تا به شکل جامد تغییر حالت دهند. پس از اینکه مواد به شکل جامد تبدیل شدند، از قالب‌ها خارج و برای ریخته‌گری شکسته می‌شوند. معمولاً انواع فلزات و مواد معدنی که با استفاده از ریخته‌گری تولید می‌شوند، قیمت بالاتر و مقاومت بسیار بیشتری دارند.
 • معدن: تمام فلزات و مواد معدنی ضروری را می‌توان از داخل معادن و با استفاده از روش‌ها و دستگاه‌های مخصوص استخراج کرد.

 

انواع فلزات و مواد معدنی که فراوری می‌شوند:

امروزه افراد قادرند که با استفاده از انواع روش‌های متنوع، فلزات و مواد معدنی ضروری را استخراج کنند. سپس با فراوری فلزات و مواد معدنی می‌توان انواع مواد و وسایل موردنیاز را طراحی و تولید کرد. برخی از فلزات و مواد معدنی باارزش که از زیرزمین برداشت می‌شوند، عبارت است از:

 • انواع سنگ‌ها: گرانیت، مرمر، رس، آهک، زغال سنگ و مواد کربنی  و …
 • کانی‌های صنعتی: کوارتز، الماس، آپاتیت، گارنت، فلوریت، باریت و …
 • انواع فلزات: طلا، پلاتین، کرومین، گالن، باریت، اسفالریت و …

 

تجهیزات مورد نیاز برای فراوری فلزات و مواد معدنی

تمام افراد برای اینکه بتوانند انواع فلزات و مواد معدنی با ارزش را از دل زمین استخراج کنند، به تجهیزات زیادی نیاز دارند. از جمله تجهیزات ضروری برای فراوری مواد عبارت است از:

 • انواع دستگاه‌های سنگ‌شکن مانند ژیراتوری، فکی، مخروطی و …
 • انواع آسیاها مانند آسیاهای خودشکن، نیمه خودشکن و …
 • وسایل موردنیاز برای طبقه‌بندی سرند، هیدرو سیکلون و …
 • انواع تجهیزات جداسازی مانند مغناطیسی، فلوتاسیون و …
 • انواع فیلتر پرس، نواری و …

 

تجهیزات مورد نیاز برای فراوری فلزات و مواد معدنی

 

موارد استفاده از مواد فراوری شده

در کل تمام صنایع به‌ صورت مستقیم یا غیر مستقیم به انواع مواد معدنی نیاز دارند. با توجه‌ به اینکه استفاده از انواع مواد معدنی و فلزات فراوری شده در صنایع افزایش چشمگیری داشته است، پس اهمیت فراوری این مواد بسیار زیاد است. همچنین فراوری فلزات و مواد معدنی در انواع کارخانه‌ها روز به‌ روز در حال افزایش است، تا احتیاجات انسان‌ها را برطرف کنند. مهم‌ترین موارد استفاده از مواد فراوری شده عبارت است از:

 • صنایع فولاد: انواع آهن، مواد عایق، زغال و … توسط مواد معدنی و فلزات فراوری شده ساخته می‌شوند.
 • ساختمان‌سازی: گچ، شن، ماسه، مرمر، سرامیک و … جزو موادی هستند که به روش فراوری مواد معدنی تولید شده‌اند.
 • صنایع شیمیایی:  صنایع شیمیایی مثل ساخت نمک، گوگرد، کلسیت و … با استفاده از انواع مواد معدنی فراوری شده امکان‌ پذیر است.
 • کشاورزی: انواع مواد سمی و کودها با استفاده از مواد فراوری شده تولید و عرضه می‌شوند.

هزینه فراوری فلزات و مواد معدنی

فراوری انواع مواد، دارای مراحل زیادی است که باید کاملاً بادقت بسیار زیادی انجام شوند. هزینه‌های فراوری مواد با توجه‌ به مواد و مصالح مورد نیاز با یکدیگر تفاوت دارند. همچنین امروزه شرکت‌های متعددی، مواد معدنی و فلزات را فراوری می‌کنند و محصولات باکیفیت بالایی را در اختیار مصرف‌کنندگان خود قرار می‌دهند. شرکت آرون سال‌ های زیادی است که در زمینه واردات، فروش و خدمات انواع مواد تأسیساتی به مردم خدمت می‌کنند.

 

سخن پایانی

امروزه انواع صنایع مختلف به میزان قابل‌ توجهی، به انواع مواد معدنی و فلزات فراوری شده نیاز دارند. فراوری فلزات و مواد معدنی دارای مراحل زیادی است که به‌دقت و مدت‌ زمان زیادی نیاز دارد.

شرکت آرون جزو شرکت‌هایی است که سال‌های زیادی در زمینه فراوری انواع فلزات و مواد معدنی فعالیت می‌کند. همچنین شرکت‌ آرون یک شبکه عظیم برای خدمات‌رسانی به مشتریان خود دارد. امیدوارم از مطالعه این مطالب اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.