فروسیلیسیم چیست؟

  1. خانه
  2. /
  3. مقاله
  4. /
  5. فروسیلیسیم چیست؟

فروسیلیسیم چیست؟

فروسیلیسیم چیست؟

فروسیلیس پس از عنصر اکسیژن،فراوان‌ترین عنصر موجود در پوسته زمین است که از ترکیب آهن و سیلیسیم ساخته شده است. در دنیای امروزه این نوع عنصر کاربرد فراوانی دارد و اغلب به‌صورت کوارتز در طبیعت یافت می‌شود. آهن و سیلیسیم را از طریق حرارت، ذوب و احیاء با استفاده از کربن در کوره‌های مخصوص، به عنصر فروسیلیسیم تبدیل می‌کنند.

علاوه بر آهن و سیلیسیم، عناصر دیگری مانند آلومینیوم، منگنز فسفر و… نیز به میزان کمتری در فروسیلیس وجود دارند. همچنین کربن هم به میزان کم به‌عنوان یک نوع ناخالصی در داخل فروسیلیس حضور دارد.

در ادامه همراه ما باشید تا مطالب بیشتری را درباره فروسیلیسیوم در اختیار شما قرار دهیم:

موارد استفاده از فروسیلیسیم

عنصر فروسیلیس یکی از عناصر پرکاربرد در انواع صنایع است که خاصیت و کاربردهای فراوانی دارد. برخی از کاربردهای مهم فروسیلیس عبارت است از:

● هرچند که فروسیلیس در صنایع مختلف کاربرد دارد، اما بیشتر در صنایع فولادسازی از این نوع ماده برای کاهش اکسیژن استفاده می‌شود.

● فروسیلیس برای تهیه انواع وسایل چدن بسیار کارآمد است. این عنصر با ویژگی بسیار مهمی که در تولید گرافیت دارد، در ساخت چدن اهمیت بسیار زیادی دارد.

● از دیگر کاربردهای مهم فروسیلیس این است که می‌توان با استفاده از آن انواع مواد سنگین را از همدیگر جدا کرد.

● استفاده از فروسیلیس در فرایند پدی گون برای تهیه منیزیم، گزینه‌ای بسیار مناسب است.

 

فروسیلیسیم
ارائه ی خدمات و راهکارهای مهندسی در زمینه ی صنعت تولید فروآلیاژها

خواص عنصر فروسیلیسیم

فروسیلیسوم یک نوع آمیژان است که با استفاده از ۹۰ درصد سیلیسیم و ۱۰ درصد آهن تشکیل شده است؛ به همین دلیل در صنایع مختلف دارای کاربردهای بسیار زیادی است. باتوجه‌به خواص مهم این نوع عنصر، امروزه در بین مردم و انواع صنایع شناخته شده است و طرف‌داران بسیار زیادی دارد. برخی از خواص مهم فروسیلیس عبارت است از:

● اکسیژن‌زدایی

در صنایع فولادسازی، برای ساخت مصالح متنوع از فروسیلیس برای کاهش اکسیژن استفاده می‌شود.

● جوانه زا

باتوجه‌به اینکه فروسیلیس گرافیت را تولید می‌کند، پس برای یک نوع روش جوانه‌زایی کاربرد بسیار مهمی دارد.

● عنصر آلیاژی

باتوجه‌ به اینکه این عنصر از آهن، سیلیسیم و عناصر دیگر ساخته شده است، پس یک نوع عنصر آلیاژی محسوب می‌شود.

در تولید انواع مواد مختلف به‌عنوان یک عنصر احیاء کننده کاربرد فراوانی دارد.

 

روش ساخت فروسیلیسیم

ساخت عنصر فروسیلیس کار راحتی نیست و به ابزار، دستگاه و مواد گران‌قیمت نیاز دارد. همچنین افرادی که قصد تولید فروسیلیسیم را دارند، باید از دانش و توانایی بالایی برخوردار باشند؛ زیرا کار با مواد و دستگاه‌ها نیازمند دانش خاص است. عنصر سیلیسیم را باید از انواع مواد دیگر جدا کرد و آن‌ها را در کوره‌های مخصوص ذوب نمود.

در این فرایند باید سیلیسیم را همراه با انواع مواد دیگر مانند آهن، زغال‌سنگ و… در داخل کوره قرارداد تا ذوب شوند. قدرت کوره‌های قوس الکتریکی تا حدی بالا است که دمای آن تا ۲۵۰۰ درجه بالا می‌رود؛ به همین دلیل مواد در داخل کوره به‌راحتی ذوب می‌شوند.
مواد موجود در کوره به مدت ۲ تا ۴ ساعت زمان نیاز دارند تا ذوب شوند. پس از اینکه مواد موجود در کوره به طور کامل ذوب شدند، از قسمت خروجی دستگاه به داخل پاتیل‌ها وارد می‌شوند.

بعد از خروج مواد از داخل کوره، در مدت‌زمان خیلی کم مواد را سرد می‌کنند تا به تکه‌های کوچک تقسیم شوند. فروسیلیسیم ها که به‌اندازه‌های کوچک‌ تبدیل شده‌اند، در داخل بسته‌بندی‌های مخصوص قرار می‌گیرند و آماده مصرف می‌گردند.

تولیدکنندگان فروسیلیسیم در ایران و سراسر جهان

ساخت فروسیلیس یک فرایند سخت است که در صنایع شیمیایی به مواد و دستگاه‌های زیادی نیاز دارد. کشورهای نروژ و آلمان جز کشورهایی هستند که تولیدات اولیه فروسیلیس را آغاز کرده‌اند و بیشترین تولیدات را هم در جهان به خود اختصاص داده‌اند. همچنین کشورهای چین، هند، روسیه و… هم امروزه به تولید این ماده ارزشمند می‌پردازند.

در کشور ایران نخستین‌بار تولید فروسیلیسیم در یکی از کارخانه‌های لرستان به میزان ۷۵۰۰۰ تن تولید و عرضه شد. بعد از آن شهرهایی مانند سمنان و ملایر و… به تولید فروسیلیس اقدام کردند. به همین دلیل امروزه تولید این عنصر پرکاربرد در داخل ایران و همچنین در سراسر جهان افزایش چشمگیری داشته است.

برخی نکات مهم پیش از خرید

فروسیلیس یک ماده بسیار ارزشمند است که با دشواری‌های زیادی تولید و عرضه می‌شود. به همین دلیل پیش از اینکه برای خرید این مواد اقدام کنید باید به نکاتی مهم توجه داشته باشید. برخی از نکات مهم قبل از خرید فروسیلیس عبارت است از:

● رنگ ماده تولید شده خاکستری تیره است و هرچه رنگ مواد تیره‌تر باشد، آهن موجود در آن بیشتر است و کیفیت بالاتری هم دارد.

● این عنصر معمولاً در سه اندازه ۰_۳ میلی‌متر، ۳_۱۰ میلی‌متر و ۱۰_۶۰ میلی‌متر تولید و عرضه می‌شود.

بنابراین باتوجه‌به احتیاجات خود به‌اندازه مواد دقت داشته باشید، سپس آن‌ها را خریداری کنید.

● درصد میزان اکسید آهن در این مواد باید کمتر از 3% باشدکه در سطح کیفی ساخت موثر است.

● این ماده در خلوص‌های متنوع تولید و عرضه می‌شود،پیش از خرید به درصد خلوص روی بسته‌بندی مواد دقت کنید.

فروسیلیسیم

قیمت فروسیلیسیم

اگر شما هم جز افرادی هستید که با خرید و قیمت فروسیلیس آشنایی ندارید، بهتر است که قبل از خرید به نکاتی مهم توجه داشته باشید. قیمت عنصر فروسیلیس به فرایند تولید محصول و همچنین مواد به کار رفته در ساختار آن بستگی دارد. باتوجه‌به اینکه در تولید این ماده از کربن، آهن، سیلیس و… استفاده می‌شود پس قیمت‌ها بالا است.

کیفیت دانه‌های فروسیلیس، اندازه، میزان مواد و… از فاکتورهای بسیار مهمی هستند که بر روی قیمت فروسیلیسیم تأثیر زیادی دارد. هرچه میزان مواد موجود دربسته بندی بیشتر و کیفیت مواد بالاتر باشد به همان نسبت هم‌قیمت‌ها بالاتر می‌رود.
برای خرید فروسیلیس از افرادی که دارای تجربه بالا هستند کمک بگیرید تا در این زمینه سرمایه‌های خود را از دست ندهید. خرید خود را در مرکزی انجام دهید که کیفیت محصولات آن‌ها ثابت شده باشد و قیمت‌های مناسبی هم به مراجعه‌کننده‌ها ارائه دهند.

سخن پایانی
فروسیلیسیم یک نوع ماده رایج در جهان است که در انواع کشورها در حال تولید و عرضه است. باتوجه‌به ویژگی‌ها و کاربردهای فراوان فروسیلیس امروزه مصرف این ماده افزایش پیدا کرده است. فرایند تولید فروسیلیس سخت است؛ به همین دلیل برای ساخت این مواد باید افرادی که دارای دانش و توان بالایی هستند، اقدامات لازم را انجام می دهند.

تهیه فروسیلیس در کارخانه‌ صنعتی شیمیایی راهکار گستران آرون و با روش های مخصوص و با استفاده از کوره‌های قوس الکتریکی انجام‌ می‌شود. امیدواریم توانسته باشیم مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.