کاربرد سیلیکون متال در صنعت چیست؟

  1. خانه
  2. /
  3. مقاله
  4. /
  5. کاربرد سیلیکون متال در صنعت چیست؟

کاربرد سیلیکون متال در صنعت چیست؟

سیلیکون متال در صنعت

به طور کلی فلز سیلیکون در حالت خالص خود یک عنصر فلزی با رنگ خاکستری است. سطح این محصول بسیار درخشنده بوده و به آن سیلیکون متال نیز گفته می شود. مصرف عمده این ماده برای ساخت سیلان و سیلیکون بوده و در حال حاضر به عنوان یک عنصر سخت کننده و یا عالیات جهت تولید آلیاژهای آلومینیومی برای تولید ریزپردازنده ها استفاده می گردد.

از جمله کاربرد سیلیکون متال در صنایع مختلف می توان به یک از افزودنی ثانویه جهت تولید دستگاه های فتونیک اشاره کرد. همچنین این محصول برای ساخت دیرگدازهای صنعتی نیز استفاده می‌شود و در ادامه با ما همراه باشید تا به صورت کامل در خصوص کاربرد سیلیکون متال در صنعت  توضیحاتی را به شما ارائه دهیم.

سیلیکون در صنایع مختلف

سیلیکون جز فلزات بسیار پر کاربرد در صنایع مختلف می باشد. از این محصول به عنوان یک افزودنی ثانویه جهت تولید سیستم های فتو نیک و همچنین ساخت دیرگدازهای صنعتی استفاده می شود. به طور معمول ازذوب کوره های قوس الکتریکی به تولید می‌رسد که فرایند تولید آن نیز نیازمند انرژی زیاد می باشد.

تحلیل بر روی بیشتر مواد درجه های مختلف محصول باعث شده که در بسیاری از فرآیندهای صنعتی، سیلیکون محصول دارای جایگاه ویژه ای باشد. این فلز جزو فلز های نیمه رسانای خاکستری بوده و دارای درخشش و براقیت بالایی است. به همین خاطر جهت تولید فولاد سلول های خورشیدی و ریز تراشه ها نیز از آن استفاده می‌شود. سیلیکون دومین عنصر در پوسته زمین بوده و جزء هشتم عنصر های پرکاربرد در صنعت می باشد.

 

سیلیکون در صنایع مختلف

 

خاصیت سیلیکون متال در صنایع

سیلیکون متال درست برعکس بیشتر فلزات در حالت مایع به انقباض می رسد و زمانی که جامد می شود، منبسط خواهد شد. نقطه ذوب و جوش این فلز بسیار بالا بوده و هنگامی که متبلور نشود، ساختار بلوری را به خود می گیرد. این نوع فلز به عنوان یک نیمه هادی در الکترونیک استفاده می شود. همچنین استفاده از متال در ساختار اتمی عنصر حیاتی بوده و باعث شده تا عناصر دیگر به یکدیگر پیوند بخورند

بررسی کاربردهای مختلف سیلیکون متال

با وجود این که میلیون ها سال از استفاده از سیلیکون میگذرد، اما در حال حاضر این فلز به صورت محصولات تجاری و به شکل مواد معدنی مورد استفاده قرار می گیرد. لازم است بدانید که این محصول برای تولید سیمان، ملات و سرامیک و شیشه نیز کاربرد دارد. البته عمده استفاده از سیلیکون متال در صنعت برای تولید فولاد می‌باشد و می‌تواند تا حد بسیار زیادی در افزایش مقاومت چسبندگی و استحکام این ماده موثر باشد. زمانی که از سیلیکون متال در ساخت استفاده شود، می تواند آن ها را در برابر حرارت و خوردگی مقاوم سازد.

عرضه سیلیکون متال

به طور کلی سیلیکون متال جهت تولید آلومینیوم و دیگر محصولات شیمیایی یکی از عنصر های بسیار ضروری است و نمی‌توان آن را حذف کرد. زیرا خواصی در آن وجود دارد که می تواند تولید بهترین محصولات را فراهم کرده و باعث افزایش مقاومت آن ها شود. در حقیقت طیف وسیعی از فناوری‌های مدرن به وجود سیلیکون بستگی خواهد داشت. این فلز را نمیتوان با هیچ فلز موجود دیگری جایگزین کرد و همچنین هیچ بازیافتی برای به دست آوردن نمونه سیلیکون خالص وجود ندارد.

سیلیکون یک عنصر اقتصادی

با این تفاسیر می توان نتیجه گرفت که کاربرد سیلیکون در صنایع بسیار گسترده است و در واقع این محصول یک عنصر اقتصادی به حساب می آید. این فلز در بخش آلومینیوم شیمیایی دارای کاربرد ویژه ای  بوده و همچنین به عنوان یک ماده ضروری در صنعت الکترونیکی نیز به کار می‌رود. همچنین از آن به عنوان یک ورودی مهم در کاربرد در باتری های مختلف جهت ذخیره سازی انرژی استفاده می شود. به دلیل اینکه هیچ جایگزینی برای این فلز وجود ندارد، خرید عرضه آن بسیار حائز اهمیت می باشد. خوشبختانه در حال حاضر مراکز متعددی به عرضه سیلیکون متال می‌پردازد؛ و افراد می توانند با کمی جستجو این محصول مهم را بیابند.

 

 

جمع بندی

همان طور که متوجه شدید، کاربرد سیلیکون متال  در صنایع بسیار وسیع می‌باشد و این جز فلزات است که هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد.  پیدا کردن سیلیکون خالص از کار نسبتاً دشواری است اما خوشبختانه هنوز از مجموعه های معتبری در سراسر کشور وجود دارند که می‌توانند برای صاحبان صنایع مختلف این فلز را تامین نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات عرضه شده در حوزه فروآلیاژ، منیزیم و دیگر  به صفحه اصلی سایت ما مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: کوره قوس الکتریکی چیست؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.