کاربرد های فلز منیزیم چیست؟

  1. خانه
  2. /
  3. مقاله
  4. /
  5. کاربرد های فلز منیزیم چیست؟

کاربرد های فلز منیزیم چیست؟

کاربرد های فلز منیزیم چیست؟

منیزیم، فلز آینده

تقاضای جهانی برای فلز منيزیم به عنوان یک فلز سبک برای کاربرد در صنایع خودروسازی، هوافضا، نظامی، آلياژسازی و … رو به گسترش است. به طوری که فلز منيزیم، فلز آینده دنيا ناميده می شود. همینطور در ليست مواد خام و فلزات استراتژیک کشورهای توسعه یافته ازجمله اتحادیه اروپا قرار دارد.

منيزیم به دليل سبک بودن و داشتن خواص مكانيكی و مقاومت حرارتی مناسب، جایگزین فلزات متداول مورد استفاده (فولاد، چدن، آلومينيم و…) در صنایع مختلف به ویژه صنعت خودرو شده است. که موجب سبکتر شدن خودروها و کاهش قابل توجه مصرف سوخت می گردد.

همچنين فلز منيزیم و آلياژهای آن یكی از فلزات مهم در توسعه صنایع دفاعی و هوافضا محسوب می شود.

چرا تقاضا برای فلز منیزیم افزایش داشته؟

در سالهای اخير، تقاضای جهانی برای منيزیم به ویژه در صنایع خودروسازی و صنعت توليد آلياژهای آلومينيومی رشد قابل توجهی داشته است. پيش بينی می شود با افزایش سهم منيزیم در ساخت قطعات خودروها، درصد رشد تقاضا برای این فلز در سالهای آینده افزایش یابد.

دلایل افزایش تقاضا برای منیزیم

  •  گسترش صنایع توليد فولاد و آلومينيوم در کشورهای حاشيه خليج فارس
  • استفاده از منيزیم به عنوان عامل گوگرد زدا در صنایع فولاد و عنصر آلياژی در صنعت آلومينيوم

موجب افزایش تقاضا برای منيزیم در کشورهای منطقه نيز شد.

درحال حاضر، چين بزرگترین توليدکننده منيزیم در جهان می باشد. اما به دليل استفاده از زغال سنگ به عنوان منبع اصلی سوخت در واحدهای توليد منيزیم که منجر به توليد گازهای گلخانه ای می شود. از طرف نهادهای بين المللی ملزم به تعطيلی واحدهای صنعتی یا کاهش آلاینده های زیست محيطی شد.

با توجه به استراتژی های دولتی چين درخصوص تعطيلی صنایع آلاینده، به نظر می رسد که صنایعی مانند منيزیم که در مقایسه با صنایع آلومينيوم و فولاد چين، صنایع کوچكی محسوب می شوند، از این نظر آسيب پذیرتر باشند. کما اینكه بيش از 70 واحد صنعتی کوچک توليد منيزیم در چين، در چند سال اخير به همين دليل تعطيل شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.