کوره قوس الکتریکی چیست؟

 1. خانه
 2. /
 3. مقاله
 4. /
 5. کوره قوس الکتریکی چیست؟

کوره قوس الکتریکی چیست؟

کوره قوس الکتریکی چیست؟

کوره قوس الکتریکی یا کوره EAF در دسته کوره‌های الکتریکی قرار دارد. امروز این نوع کوره متداول‌ترین نوع کوره فولادی است و در صنعت فولاد، چدن و در صنایع شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه مطالب بیشتری درباره کوره قوس الکتریکی بیان می‌کنیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر تا انتها همراه ما باشید:

 

معرفی کوره قوس الکتریکی

کوره قوس الکتریکی ابزاری است که در ذوب قطعات آهنی و غیر آهنی کاربرد بسیار زیادی دارد. به طور کلی به کوه‌هایی که جهت تهیه ذوب فولاد مخصوصاً فولاد های ساده کربنی کاربرد دارند، کوره قوس الکتریکی گفته می‌شود. این کوره دارای ویژگی‌هایی از قبیل ایجاد حرارت بسیار زیاد و نرخ تولید بالا در صنایع ذوب ایران و جهان است. این کوره یک حمام مذاب می‌باشد و در بخش بالای آن الکترود‌های کربنی وجود دارد.

هنگامی که کوره شارژ می‌شود، این الکترود‌ها به سمت پایین حرکت می‌کنند و جریان الکتریکی توسط ترانسفورمرها برقرار می‌شود. ترانسفورمر ابزاری است که می‌تواند انرژی الکتریکی را میان دو یا چند سیم پیچ و توسط القای الکترومغناطیسی انتقال دهد.

 

معرفی کوره قوس الکتریکی

 

انواع کوره‌های قوس الکتریکی

این کوره ها را از جنبه عبور جریان الکتریکی به دو نوع تقسیم می‌کنند که شامل موارد زیر می‌شود:

 •  غیر مستقیم

در این کوره‌ها قوس الکتریکی میان دو الکترود که در بخش بالای شارژ درون کوره قرار دارند، رخ می‌دهد. در نتیجه عملیات ذوب توسط حرارتی که به شارژ انتقال یافته است انجام می‌شود. این روش برای ذوب فلزات غیر آهنی یا ذوب فلزات چادر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 •  مستقیم

این کوره درس نوع دو الکترود، تک الکترود و سه الکترود تولید می‌شود. نوع سه الکترود آن جهت ذوب فولاد در تناژ بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کوره قوس الکتریکی مستقیم قوس الکتریکی میان الکترود و شارژ برقرار می‌شود و با حرارتی که تولید شده است عملیات ذوب صورت می‌گیرد. دما در این کوره‌ها تا ۴۰۰۰ درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد و دارای بیشترین کاربرد در تولید فولاد است.

 

 

کاربرد این مدل کوره

معمولاً از این کوره جهت تولید انواع مقاطع فولادی استفاده می‌شود. فولاد مبارکه پس از تولید شمش با این کوره در واحد ریخته‌گری، شمش را به واحد تولید مقاطع فولادی می‌فرستد. با استفاده از این کوره‌ها می‌توان محصولات زیر را تولید کرد:

 • گرید های مختلف فولاد
 • انواع میلگردهای آجدار
 • میله
 • تسمه
 • ناودانی
 • میله‌ های مورد استفاده در صنایع خودروسازی

 

مزایای کوره قوس الکتریکی

معمولاً دلایل و مزایای متعددی موجب شده است تا استفاده از این کوره‌ ها برای تولید مقاطع فولادی، فرآوری فلزات و مواد معدنی رایج باشد. برخی از مزایای که موجب کارایی این کوره‌ ها شده است شامل موارد زیر می‌شود:

فروآلیاژ

 • کاهش انرژی مصرف شده جهت تولید فولاد
 • کاهش مصرف الکترود
 • افزایش راندمان
 • کاهش زمان بین دو تخلیه
 • امکان استفاده صد در صد از آهن قراضه

 

 

نحوه کار کرد کوره قوس الکتریکی

این کوره از نوع کوره های ثابت است. بوته درون کوره از جنس فولاد مخصوص می‌باشد که درون آن با آجر نسوز درجه یک عایق کاری شده است. بالابر‌ های بسیار بزرگ در بین کوره را کنترل می‌کنند و جابجایی آن به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. هنگامی که قصد دارند مواد اولیه را درون کوره شارژ کنند، درب کوره توسط بالابر برداشته می‌شود. مواد اولیه توسط بوته یا دیگ‌های بزرگی که به صورت ریلی هستند را بالای کوره می‌آورند. این بوته از کف باز می‌شود و زمانی که دقیقا بالای کوه قرار دارد، بوته از کف می‌شود و مواد اولیه به درون کوره میریزد.

انجام تمام مراحل در کوره قوس الکتریکی بسیار حساس است و همین دلیل کلیه این مراحل به صورت اتوماتیک صورت می‌گیرد. اکنون درب کوره بسته می‌شود. روی این درب، سوراخ‌ های وجود دارد که الکترود‌ ها در آن جا قرار می‌گیرند. پس از فیکس شدن، درب کوره را می‌بندند و نوبت به الکترود‌ ها می‌رسد.

الکترود‌ ها را به بالای کوره می‌آورند و از سوراخ‌ هایی که در بالای درب وجود دارد، وارد کوره می‌شود. پس از این که جای آن‌ ها ثابت شد، جریان الکتریکی با ولتاژ بسیار بالا به الکترود‌ ها اعمال می‌گردد. در نهایت الکترود‌ ها جریان الکتریکی را گرفته و به گرما تبدیل می‌کنند. بر اثر این درجه حرارت مواد درون کوره قوس الکتریکی ذوب می‌شوند.

 

 

سخن پایانی

کوره قوس الکتریکی برای ذوب آهن استفاده می‌شود و با جریان برق کار می‌کند. این کوره می‌تواند با حرارت بالایی که دارد مواد درون خود را به خوبی ذوب کند. شرکت آرون در زمینه خدمات مشاوره‌ ای و طراحی به کارخانجات و معادن فعالیت می‌کند. اگر شما نیز قصد طراحی و استفاده از این کوره‌ ها را دارید، شرکت آرون می‌تواند با تیم کاری مجرب و ماهر خود بهترین طراحی را برای شما انجام دهد.

این شرکت دارای سابقه درخشانی در حوزه تولید شمش منیزیم، زغال سنگ و مواد کربنی، و… است و می‌تواند بهترین خدمات را به شما ارائه دهد.. در صورت هرگونه پرسش در حوزه صنایع شیمیایی می‌توانید با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار کنید و از مشاوره آن‌ها بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.