فراوری زغال سنگ چگونه انجام می شود؟

 1. خانه
 2. /
 3. مقاله
 4. /
 5. فراوری زغال سنگ چگونه انجام می شود؟

فراوری زغال سنگ چگونه انجام می شود؟

فراوری ذغال سنگ چگونه انجام میشه؟

زغال‌سنگ سوخت رایجی است که در بسیاری از کارخانه‌ها و حتی صنایع بزرگ کاربرد دارد. این ماده یک سنگ رسوبی قابل احتراق است که در برخی از نقاط زمین به عنوان بستر و یا رگه های زغال سنگ وجود دارد. اما زغال سنگ به شکلی که در طبیعت یافت می شود قابل استفاده نیست و باید فراوری بر روی آن صورت گیرد. در ادامه همراه ما باشید تا مطالبی درباره فرآوری زغال سنگ در اختیار شما قرار دهیم:

زغال سنگ چیست؟

پیش از آنکه فرآوری ذغال سنگ و مواد کربنی را مورد بررسی قرار دهیم بهتر است مطالبی درباره زغال سنگ بیان کنیم تا شما را بیشتر با آن آشنا سازیم. زغال سنگ معمولاً به رنگ سیاه یا منابع انرژی غیر قابل تجدید قرار می دهند و از عناصری مانند هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن، گوگل و کربن تشکیل شده است است. به دلیل این که در این ماده عناصر متعددی وجود دارد فرمول زغال سنگ کاملا مشخص نیست.

کاربرد زغال‌سنگ

زغال‌سنگ دارای کاربردهای متعددی است که مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:

 • تولید فولاد

در صنعت فولاد زغال‌سنگ را به‌صورت غیرمستقیم برای ساخت فولاد مورداستفاده قرار می‌دهند. در این صنعت زغال‌سنگ‌ها را در کوره‌ها می‌پزند و کک زغال‌سنگ را به وجود می‌آورند. پس از آنکه این کک ایجاد شد، تولیدکنندگان زغال‌سنگ را برای ذوب سنگ‌آهن و ساخت فولاد استفاده می‌کنند. گاز آمونیاک نیز معمولاً از کوره‌های کک به استخراج می‌شود و این ماده را جهت تولید نمک‌های آمونیاک، تولید اسید نیتریک و کودها مورداستفاده قرار می‌دهند.

 • تولید برق

به‌طورکلی می‌توان از زغال‌سنگ در تولید برق حرارتی استفاده کرد. زیرا زغال‌سنگ در دمای بالا می‌سوزد و آب آن را به بخار تبدیل می‌کند. این بخار را جهت چرخاندن توربین‌ها با سرعت زیاد در یک میدان مغناطیسی قوی استفاده می‌کنند و در نهایت برق تولید می‌شود.

 • تبدیل به گاز و مایع

زغال‌ سنگ می‌تواند به یک گاز مصنوعی که مخلوطی از مونوکسید کربن و هیدروژن است، تبدیل شود. این گازها یک محصول واسطه هستند که اغلب به محصولات مختلف مانند متانول، هیدروژن خالص، اوره و غیره تبدیل می‌شوند. از طرف دیگر زغال‌سنگ قابلیت تبدیل به مایع را دارد و آن را عنوان سوخت‌های مصنوعی می‌شناسند.

 • صنایع

از زغال‌سنگ در صنایع معروف مانند صنعت کاغذ، آلومینیوم، صنعت سیمان، صنایع دارویی و شیمیایی استفاده می‌شود. این ماده می‌تواند مواد اولیه زیادی مانند قطران زغال‌سنگ، سولفات آمونیاک، کریزوت، بنو زل و غیره را در صنایع شیمیایی تامین نماید. اما این ماده بیشتر به‌عنوان منبع انرژی کاربرد دارد.

 • مصارف خانگی

در کشورهای درحال‌توسعه یا توسعه‌نیافته و یا در مناطق سردسیر هنوز از زغال‌سنگ به‌عنوان سوخت جهت پخت‌وپز و منبع گرما استفاده می‌کنند.

 • محصولات تخصصی

زغال‌سنگ یک ماده مهم در تولید محصولات ویژه مانند فیبر کربن، فلزات سیلیکون و کربن فعال است.

فراوری زغال سنگ چیست؟

به‌طورکلی فراوری زغال‌سنگ شامل غربالگری، خردکردن و بهره‌برداری می‌شود. فراوری زغال‌سنگ مکانی است که آن را به محصولی تبدیل می‌کند که برای برطرف ساختن نیازهای مشتری مناسب باشد.

 • خردکردن زغال سنگ

زغال سنگی که به‌صورت طبیعی استخراج می‌شود می‌تواند شامل کنترل خرد کرد. خردکردن زغال‌سنگ می‌تواند در یک یا دو مرحله انجام شود که این مورد به‌اندازه آن بستگی دارد.

 • غربالگری

غربالگری زغال‌سنگ جهت جداسازی اندازه‌های مختلف زغال‌سنگ‌های خرد شده انجام می‌شود. در این مرحله از فراوری زغال‌سنگ، تکه‌های درشت و کوچک آن را جدا می‌کند و آنها را به بازارهای خاص از مصارف صنعتی مختص خود عرضه می‌کنند. زغال‌سنگ‌های غربال شده جهت سوزاندن در کوره‌های افقی کاملاً ایده‌آل است.

 • بهره‌برداری

در فراوری زغال‌سنگ در مرحله بهره‌برداری، زغال‌سنگ را جهت حذف ناخالصی‌ها، کاهش خاکستر و گوگرد پردازش می‌کند و در نهایت ارزش زغال‌سنگ را افزایش می‌دهند. بهره‌برداری می‌تواند کیفیت زغال‌سنگ آلوده را بهبود دهد. بیشتر برایندهای تمیزکردن زغال‌سنگ مانند شستن آن باهدف جداسازی زغال‌سنگ از ذرات سنگ صورت می‌گیرد.

 • آبگیری

معمولاً از صفحه‌های آب‌گیری جهت آبگیری زغال‌سنگ استفاده می‌شود. مرحله بعد مختص سانتریفیوژها از و مواد را توسط چرخش با سرعت بالا در معرض نیروگاه‌های گریزازمرکز قرار می‌دهند و موجب جداشدن اغلب زغال‌سنگ‌های مرطوب می‌شوند. در برخی مواد بسیار ریز توسط فیلتر پرس جهت کاهش میزان رطوبت استفاده می‌کنند.

بررسی نحوه فراوری زغال سنگ

هنگامی که زغال‌سنگ استخراج شد باید آن را فراوری کنند. فراوری زغال‌سنگ مکانی است که در آن زغال‌سنگ خامی که از معدن با استفاده از فرایندهای فیزیکی مختلف و بدون هیچ معرف شیمیایی استخراج شده است، را پاک می‌کنند. به‌طورکلی فراوری زغال‌سنگ باهدف تولید برق و یا فروش در بازار صورت می‌گیرد.

در فراوری زغال‌سنگ نخست آن را به کارخانه آماده‌سازی منتقل می‌کنند. سپس زغال‌سنگ را می‌شویند تا تمیز شود و آلاینده‌های آن از بین برود. این شستن می‌تواند ناخالصی‌هایی مانند خاکستر، گوگل، سنگ و سایر مواد را از درون زغال‌سنگ بزداید. از طرف دیگر شستن زغال‌سنگ می‌تواند موجب کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از سوختن زغال‌سنگ شود. جالب است بدانید وجود مقدار زیاد ذرات سنگ و رز موجب کاهش کیفیت و ارزش حرارتی زغال‌سنگ خواهد شد. در نتیجه کاهش قیمت زغال‌سنگ نیز می‌شود.

دلیل اهمیت فراوری زغال سنگ چیست؟

به‌طورکلی این پردازش بنا به دلایل زیر اهمیت بسیار زیادی دارد.

 • کاهش خاکستر
 • کاهش انتشار کربن
 • کاهش جابه‌جایی خاکستر در نیروگاه
 • کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل به‌ازای هر واحد از گرما
 • بهبود کارایی کارخانه

خرید زغال سنگ از آرون

اگر شما قصد خرید زغال‌سنگ را دارید بهتر است آن را از شرکت‌های معتبر خریداری کنید. شرکت آران صنعت از سال ۱۳۸۲ فعالیت خود را در زمینه تولید مواد اولیه انواع مواد غذایی آغاز کرده است. حال این شرکت با تلاش‌های بی‌وقفه کادر مجرب خود موفق شده است تا در زمینه تولید انواع صنایع شیمیایی با سایر شرکت‌های معتبر داخلی و خارجی به رقابت بپردازد. شرکت آرون انواع خدمات خود را در کمترین زمان ممکن در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. شما می‌توانید جهت خرید زغال‌سنگ با شماره‌های درج شده تماس بگیرید.

سخن پایانی

پس از استخراج زغال‌سنگ از زمین، معدنچیان آنها را به کارخانه آماده‌سازی در محل استخراج می‌برند تا زغال‌سنگ کاملاً تمیز شود و عملیات فراوری زغال‌سنگ صورت گیرد. در این عملیات خاکستر، سنگ، گوگرد، خاک و سایر مواد ناخالص از میان می‌روند موجب افزایش ارزش حرارتی زغال‌سنگ می‌شوند. ما در شرکت آرام به شما این اطمینان را می‌دهیم که کلیه کالاهایی که در شرکت ما تولید می‌شود دارای بالاترین کیفیت ممکن است و همواره به نیاز مشتریان خود اهمیت بسیار زیادی می‌دهیم.

مطالب مرتبط: کاربرد زغالسنگ و مواد کربنی در صنایع شیمیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.