زغال سنگ و مواد کربنی

 1. خانه
 2. /
 3. خدمات
 4. /
 5. زغال سنگ و مواد کربنی

زغال سنگ و مواد کربنی

زغال سنگ و مواد کربنی

خدمات قابل ارایه در حوزه صنعت زغال سنگ و مواد کربنی:

 • تهیه طرح توجیهی، فنی و اقتصادی خط زغال شویی و مواد کربنی با ظرفیت های مختلف
 • مشاوره در تامین مالی پروژه ها
 • طراحی، مشاوره و نظارت بر ساخت خط زغال شویی و مواد کربنی
 • مشاوره در خرید تجهیزات داخلی و خارجی
 •  مدیریت ساخت
 • مشاوره راهبری خط تولید
 • مشاوره تعمیرات و بهینه سازی
 • مشاوره تامین نیروی انسانی
 • مشاوره در تامین مواد اولیه مورد نیاز و فروش محصول

ازجمله سوخت هایی که در بسیاری از صنایع دارای کاربردهای زیادی است، می‌توان به زغال‌ سنگ اشاره کرد. این ماده به‌ طور کلی جزو سنگ‌ های رسوبی بوده که دارای قابلیت احتراق است و  در برخی نقاط کره زمین به ‌صورت طبیعی پیدا می‌ شود. زغال ‌سنگ و مواد کربنی دارای رنگ سیاه و یا قهوه‌ای هستند و تولید آن‌ها ممکن است میلیون‌ها سال طول بکشد.

به‌ طورکلی زغال ‌سنگ به‌ صورت عمده در فرایندهای زمین‌ شناسی تشکیل ‌شده و می‌توان آن را نوعی سوخت فسیلی دانست که از بقایای گیاهان مرده ایجاد می‌شود. این ماده یک منبع انرژی غیر قابل تجدید است و متشکل از عنصرهای همانند کربن، گوگرد، هیدروژن، نیتروژن و اکسیژن می‌باشد. تا به امروز به‌ طور دقیق فرمولاسیون زغال‌سنگ تشخیص داده نشده ‌است. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد این نوع سنگ فسیلی و مواد کربنی توضیحات کامل و جامعی را به شما ارائه دهیم.

بررسی کاربرد زغال‌ سنگ و مواد کربنی

لازم است بدانید که زغال سنگ و مواد کربنی دارای کاربرد بسیار گسترده‌ای در صنایع مختلف هستند و می‌توانند به‌عنوان یک سوخت بسیار رایج و مناسب مورد استفاده قرار بگیرند. از جمله کاربردهای اصلی این مواد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

بررسی زغال سنگ و مواد کربنی

 

 تولید برق با زغال‌ سنگ

 

زغال ‌سنگ به‌ طور کلی می‌تواند برای تولید برق بسیار کاربردی باشد. در واقع حرارت حاصل ‌شده از این سنگ باعث شده تا بتوان به‌ راحتی برق را تولید کرد. به این صورت که زغال‌ سنگ با سوختن و بخار در فرآیند تولید واقع نقش مهمی را ایفا می‌کند و از بخار آن جهت چرخاندن توربین در یک میدان مغناطیسی قدرتمند استفاده می‌شود. درنهایت پس ‌از انجام این مراحل، برق به تولید می‌رسد.

 تولید فولاد

از جمله دیگر کاربردهای زغال سنگ و مواد کربنی می‌توان به تولید فولاد اشاره کرد. به این صورت که این سنگ در کوره‌ها پخته ‌شده تا کک ذغال ها به وجود بیاید. پس‌از شکل‌گیری آن تولید کنندگان از کک سنگ برای ذوب سنگ‌ آهن و تولید فولاد استفاده می‌نمایند. در همین شرایط گاز آمونیاک به‌ طور معمول از کوره‌های کک بازیابی شده و از آن برای تولید محصولاتی همانند اسید نیتریک، نمک آمونیاک و کود استفاده می‌گردد.

کاربرد مواد کربنی و زغال‌ سنگ در صنایع

زغال ‌سنگ برای تولید محصولات مورد منحصر به ‌فردی نیز کاربرد بوده و استفاده می‌شود. برخی از صنایع از زغال ‌سنگ استفاده می‌کنند که از جمله متداول‌ترین آن‌ها می‌توان به صنعت سیمان، کاغذ، آلومینیوم، محصولات دارویی و غیره اشاره کرد. زغال‌سنگ می ‌تواند به ‌عنوان مواد اولیه‌ای برای محصولات مختلف همانند سولفات آمونیاک، کلیو زوت و قطران ذغال‌ سنگ گزینه بسیار مناسبی باشد. اما در اکثر اوقات به‌عنوان یک منبع انرژی از آن استفاده می‌گردد.

برای مصارف خانگی در مناطق بسیار سرد سیر و همچنین کشورهای توسعه ‌نیافته زغال‌ سنگ یکی از سوخت‌های اصلی جهت تامین گرما و سوخت مناسب برای پخت ‌و پز استفاده می‌شود.

 

کاربرد مواد کربنی و زغال‌ سنگ در صنایع

 

انواع زغال ‌سنگ

لازم است بدانید که زغال‌ سنگ در انواع مختلفی وجود داشته که هر یک از آن‌ها دارای کاربرد منحصر به ‌فردی هستند و در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله انواع زغال سنگ و مواد کربنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 زغال ‌سنگ تحت قیر

این محصول به‌عنوان سوخت مناسب برای نیروی بخار الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 زغال ‌سنگ قیر

این نوع زغال‌ سنگ معمولاً یک سنگ رسوبی متراکم بوده که دارای رنگ سیاه است اما نمونه‌های قهوه‌ای تیره‌ی آن نیز یافت می‌شود. این محصول در وهله اول به‌عنوان سوخت برای تولید برق و بخار بکار می‌رود. همچنین در کشور انگلیس این نوع زغال ‌سنگ به‌ عنوان سنگ بخار شناخته می‌شود.

گرافیت

این سنگ دارای نقطه اشتعال پایینی است و معمولاً گزینه مناسبی برای سوخت نمی‌باشد. بیشترین استفاده از این نوع جهت تولید محصولاتی همانند مداد است.

 

فواید استفاده از زغال‌ سنگ

درست برعکس نفت یا حتی گاز  استفاده از زغال‌ سنگ می‌تواند تا حد بسیاری مقرون ‌به‌ صرفه باشد. در حال‌ حاضر در بسیاری از مناطق کره زمین زغال ‌سنگ به شکل فراوانی یافت می‌شود و همچنین استخراج آن نیز بسیار راحت و ارزان است.

در واقع می‌توان گفت که این ماده ارزان‌ ترین سوخت فسیلی است که در دنیا وجود دارد و هزینه آن نیز ۵۰ درصد کمتر از قیمت نفت و یا گاز طبیعی می‌باشد. به‌ همین خاطر می‌توان گفت که استفاده از مواد کربنی و فرآوری زغال‌ سنگ تا حد بسیار زیادی مقرون‌ به‌ صرفه می‌باشد. همچنین این محصول دارای ساختاری است که می‌توان در طیف گسترده‌ای از آن استفاده کرد.

بیشتر بدانید: کاربرد زغالسنگ و مواد کربنی در صنایع شیمیایی

فراوری زغال سنگ چگونه انجام می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.