کاربرد زغالسنگ و مواد کربنی در صنایع شیمیایی

 1. خانه
 2. /
 3. مقاله
 4. /
 5. کاربرد زغالسنگ و مواد کربنی در صنایع شیمیایی

کاربرد زغالسنگ و مواد کربنی در صنایع شیمیایی

کاربرد زغال سنگ و مواد کربنی در صنایع شیمیایی

زغالسنگ و مواد کربنی، جزء سوخت‌ هایی هستند که در انواع صنایع و خانه‌ها به فراوانی یافت می‌شوند. زغال‌سنگ عمدتاً با استفاده از فرایندهای زمین‌شناختی تولید می‌گردد و به‌عنوان یک نوع سوخت فسیلی کاربرد دارد.

عنصر کربن که با عنوان زغال‌سنگ در طبیعت شناخته می‌شود، جزء پانزدهمین عنصر فراوان در پوسته زمین است.

مشخصات کامل زغالسنگ و مواد کربنی

 

زغالسنگ و مواد کربنی یک نوع ماده رایج در طبیعت است که اکثر افراد حداقل یکبار با این ماده روبرو شده‌اند. زغال‌سنگ‌هایی که امروزه مردم از آن استفاده می‌کنند، با استفاده از روش‌های طبیعی و در طی سالیان طولانی از پوشش‌های گیاهی تولید شده است.

این ماده کاملاً قابلیت آتش‌سوزی دارد و رنگ آن قهوه‌ای تیره مایل به رنگ سیاه است. بخش اعظم زغال‌سنگ، با استفاده از انواع مواد کربنی ساخته می‌شود. همچنین در ساختار زغال‌سنگ هیدروژن، اکسیژن، گوگرد و… هم به میزان قابل‌توجهی یافت می‌شود.

این نوع سنگ رسوبی که قابلیت آتش‌سوزی نیز دارد، به‌عنوان یک نوع سوخت تجدیدناپذیر در طبیعت یافت می‌شود. زغال‌سنگ در انواع صنایع به‌عنوان سوخت مورداستفاده قرار می‌گیرد. استخراج زغال‌سنگ و مواد کربنی به‌راحتی انجام می‌شود و هزینه‌های اندکی را به خود اختصاص می‌دهد.

 

مشخصات کامل زغال سنگ و مواد کربنی

 

انواع زغالسنگ و مواد کربنی

 

زغال‌ سنگ یک نوع سنگ رسوبی سیاه‌ رنگ است که به‌عنوان یک نوع سوخت در طبیعت فواید بسیار زیادی دارد. زغال‌ سنگ و مواد کربنی  طی سالیان زیاد و با استفاده از فرایندهای زمین‌شناختی ایجاد می‌شود. انواع زغال‌سنگ و مواد کربنی عبارت است از:

 • پیت

اولین مرحله در تشکیل زغال‌ سنگ پیت نام دارد. در این مرحله بقایای گیاهان به‌صورت توده به‌دور یکدیگر جمع می‌شوند؛ در این حالت تجزیه به طور کامل صورت نمی‌گیرد. به موادی که در این مرحله به‌صورت کامل تجزیه نشده‌اند، زغال‌سنگ گفته نمی‌شود.

 • لیگنت

در این مرحله یک نوع زغال‌سنگ به رنگ قهوه‌ای تولید می‌شود که کیفیت بسیار پایینی دارد و خطرات بسیار زیادی را برای طبیعت به همراه دارد. از زغال‌سنگ‌های لیگنت برای تولید سنگ‌های نیمه قیمتی استفاده می‌شود.

 • زغال شبه

کیفیت زغال شبه در بین لیگنت و بیتومه واقع شده است، از این نوع ماده برای تولید انرژی الکتریسیته کاربرد ندارد.

 • زغال‌سنگ بیتومه

رنگ این نوع زغال‌سنگ قهوه‌ای تیره مایل به سیاه است که در خود رگه‌های سفیدی نیز دارد. از زغال‌سنگ بیتومه برای تولید جریان برق استفاده می‌کنند.

 • آنتراسیت

میزان کربن در این نوع زغال‌سنگ بسیار زیاد است و نسبت به سایر زغال‌سنگ‌های دیگر درجه بالاتری دارد. از زغال‌سنگ آنتراسیت برای تولید سوخت استفاده می‌شود.

 

کاربرد زغالسنگ و مواد کربنی

 

زغال سنگ و مواد کربنی جزء موادی هستند که به‌صورت کاملاً طبیعی تولید می‌شوند. همچنین این مواد در انواع صنایع مختلف، کاربردهای فراوانی دارند. برخی از کاربردهای مهم زغال‌سنگ عبارت است از:

 • تولید برق

باتوجه‌به کاربردهای فراوانی که زغال‌سنگ در تولید گرما و حرارت دارد، پس از آن برای تولید برق نیز استفاده می‌شود. برای تولید برق در ابتدا پودر زغال‌سنگ می‌سوزد و آب آن را تبخیر می‌کنند. این بخار موجب حرکت توربین‌ها و تولید برق می‌شود.

 • ساخت فولاد

در صنایع فولادسازی، کک زغال‌سنگ برای تولید فولاد به کار می‌رود. کک زغال‌سنگ موجب ذوب‌آهن و تبدیل آن به فولاد می‌گردد.

 • کشاورزی

در مواقعی که کک زغال‌سنگ می‌سوزد، به میزان قابل‌توجهی گاز آمونیاک تولید می‌گردد. از گاز آمونیاک، انواع کودهای شیمیایی برای کشاورزی تولید می‌شود.

 • صنایع

امروزه اکثر صنایع مانند: سیمان، کاغذسازی، صنایع شیمیایی و… برای تولید محصولات خود از انواع زغال‌سنگ و مواد کربنی استفاده می‌کنند.

 • مصارف خانگی

در کشورهایی که توسعه‌یافته نیستند و امکانات کمی دارند، از زغال‌سنگ به‌عنوان سوخت موردنیاز خود استفاده می‌کنند.

 • تولید انواع مواد خاص که در صنایع شیمیایی کاربردهای زیادی دارند.

 

کاربرد زغال سنگ و مواد کربنی

 

مزایا و معایب استفاده از زغالسنگ و مواد کربنی

 

بر خلاف نفت و گاز، دسترسی به زغال‌ سنگ آسان‌تر است. زغال سنگ و مواد کربنی زیادی در مناطقی از زمین یافت می‌شوند. ازاین‌رو استخراج زغال‌سنگ نسبت به سایر مواد دیگر آسان‌تر و کم‌ هزینه‌ تر است.

با توجه‌ به اینکه زغال‌سنگ یک نوع سوخت کاملاً طبیعی و مرغوب است، پس امروزه انواع صنایع از زغال‌سنگ استفاده می‌کنند. علاوه بر این سوخت زغال‌سنگ ممکن است با تولید انواع گازهای سمی، بر روی سلامت افراد تأثیرات بسیار زیادی داشته باشد.

یکی از تأثیرات ناخوشایندی که استخراج زغال‌سنگ برای طبیعت دارد، این است که برای سوخت‌رسانی به میزان زیادی آب نیاز دارد و در این صورت مصرف آب افزایش پیدا می‌کند. اما در کل فواید زغال‌سنگ باتوجه‌به اینکه کاملاً طبیعی تولید می‌شود، نسبت به معایب آن بسیار بیشتر است.

 

قیمت زغالسنگ و مواد کربنی

 

قیمت زغالسنگ و مواد کربنی در کشور ایران به قیمت فولاد و نرخ جهانی بستگی دارد. امروزه استفاده از زغالسنگ، روزبه‌روز در حال افزایش است؛ بنابراین باتوجه‌به افزایش تقاضای داخلی، تصمیم گرفته شد که تولیدات افزایش یابد تا در قبال آن هزینه‌ها کاهش پیدا کند.

با توجه‌ به اینکه ایران معادن متنوعی دارد، پس یک کشور غنی محسوب می‌شود؛ بنابراین قیمت زغالسنگ به موارد زیادی مانند: نوع، درجه شفافیت، مدل زغال‌سنگ، وزن، رسوب‌گذاری و… بستگی دارد.

شرکت آرون صنعت، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های زغالسنگ و مواد کربنی است که فعالیت خود را از سال ۱۳۸۲ برای افزایش کمیت و کیفیت محصولات داخلی آغاز کرده است. این شرکت در تولید انواع مواد شیمیایی، زغالسنگ و… در حال رقابت با شرکت‌های سراسر جهان است. پس برای خرید زغالسنگ مرغوب می‌توانید به سایت این شرکت مراجعه نمایید و یا با شماره‌های درج شده تماس بگیرید.

 

سخن پایانی

 

امروزه زغال‌ سنگ و مواد کربنی در زندگی افراد و در انواع صنایع نقش زیادی دارند؛ به همین دلیل اکثر افراد با این ماده آشنا هستند. باتوجه‌به اینکه زغال‌سنگ به‌صورت کاملاً طبیعی از بقایای گیاهان تولید می‌شود، پس یک نوع سوخت طبیعی و مرغوب محسوب می‌شود.

امروزه شرکت‌های متنوع داخلی برای تولید زغالسنگ اقدام کرده‌اند و در زمینه تولید زغالسنگ مرغوب‌تر با یکدیگر در حال رقابت هستند. برای خرید زغالسنگ باکیفیت و بهترین نوع آن، می‌توانید به صنایع شیمیایی راهکار گستران آرون مراجعه نمایید و سفارش‌های خود را ثبت نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.