صنعت منیزیم در ایران

  1. خانه
  2. /
  3. مقاله
  4. /
  5. صنعت منیزیم در ایران

صنعت منیزیم در ایران

صنعت منیزیم در ایران

صنعت منیزیم در ایران، منیزیم جزء آن دسته از کلمات می باشد که با شنیدن نامش مسلماً خیلی از افراد دچار سردرگمی می شوند، چرا که این کلمه هم می تواند به عنوان یک عنصر که نیاز ضروری بدن است باشد و هم می تواند یک از آلیاژهای مهم و کاربردی باشد.

در مورد نیاز به منیزیم برای بدن باید بگوییم که نبود منیزیم در بدن میتواند باعث عملکرد ضعیف بدن و همچنین باعث  مبتلا شدن فردی که کمبود منیزیم دارد به افسردگی شود.

به همین دلیل می توانیم بگوییم که صنعت منیزیم در ایران یک صنعت است که با وجود آمدن آن در  صنایع گوناگون مانند داروسازی تاثیر گذار می باشد.

در این مقاله قرار است که به بررسی صنعت منیزیم در ایران و به شکل واضح به بررسی صنایعی که از منیزیم در آنها استفاده می‌شود بپردازیم.پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

 

روش تولید منیزیم

 

برای پاسخ به این سوال که سوال خیلی از افراد می باشد باید بگوییم که علاوه بر اینکه منیزیم یک ماده معدنی برای بدن و علاوه بر آن یک فلز بسیار کاربردی نیز است، که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

این فلز به مانند سایر فلزات این قابلیت را دارد که به روش‌های مختلفی تولید شود، پس باید بگوییم که فلز منیزیم به روش های مختلف و گوناگونی ساخته می شود که مهمترین آنها عبارتند از:

 

روش خرد کردن مکانیکی و روش فاز گازی،البته به این روش ها می‌توان روش اتمیزه کردن مذاب را نیز اضافه کرد.

مقالات مرتبط: روش های تولید منیزیم کدامند؟

شمش منیزیم در ایران

 

یکی از محصولات صنعت منیزیم در ایران شمش منیزیم می باشد.

 

همان طور که می دانید منیزیم یک عنصر فراوان در طبیعت می باشد، عنصر ساختمانی شمش منیزیم تقریباً ۲ درصد جرم پوسته زمین می باشد و به عنوان سومین عنصر فراوان در آب دریا نیز وجود دارد.

باید توجه داشته باشید که استفاده از فلز منیزیم و پودر آن در همه دنیا بسیار گسترده می باشد، از مکمل های بهداشتی گرفته تا کاربردهای صنعتی بزرگ موارد استفاده از فلز منیزیم می باشند.

پودر و فلز منیزیم که با فلزات دیگر آلیاژ نمی شوند بسیار قابل اشتعال هستند و شما باید به این موضوع توجه کافی داشته باشید.اما زمانی که منیزیم با مواد دیگر ترکیب می‌شود اشتعال آن بسیار کم میشود یا بهتر است بگوییم که به صورت کلی از بین میرود.

 

 

موارد استفاده از منیزیم

 

همانگونه که در قسمت ابتدایی مقاله گفتیم، تولید منیزیم و یا بهتر بگوییم صنعت منیزیم در ایران میتواند به بخشهای مختلفی کمک کند که این بخش عبارتند از:

 

صنعت خودروسازی

 

شمش منیزیم در اوایل قرن نوزدهم در صنعت و قطعات خودرو مورد استفاده قرار گرفت، استفاده از منیزیم به دلیل چگالی کم آن در این صنعت بسیار متداول است، زیرا باعث کاهش وزن نهایی خودرو شده و تاثیر بسیار گسترده‌ای در سرعت و شتاب اولیه خودرو دارد.

 

صنایع تولید تجهیزات ورزشی

 

استفاده از منیزیم در تولید و ساخت وسایل و تجهیزات ورزشی

 

یکی دیگر از خدمات صنعت منیزیم در ایران تولید منیزیم برای ساخت وسایل و تجهیزات ورزشی می باشد.

با توجه به اینکه منیزیم ویژگی هایی مانند انعطاف پذیری و مقاومت بالا و همچنین سبکی دارد می تواند یک عنصر بسیار مناسب برای تولید انواع تجهیزات، ماشین آلات و قطعات ورزشی باشد.

در خیلی از رشته های ورزشی سبک بودن دستگاه یا وسیله  یکی از معیارهای اصلی ورزشکاران برای انتخاب آن می باشد.

شاید به همین دلیل باشد که امروزه از منیزیم برای تولید راکت تنیس،کمان های تیراندازی، چوب های گلف، قطعات ماشین های مسابقه، راکت اسکواش، اسکیت و دوچرخه استفاده می شود.

 

تولید باتری با منیزیم در ایران

 

همانگونه که گفتیم امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی و همچنین صنعت منیزیم در ایران در موارد مختلفی از منیزیم استفاده می شود، که یکی از آنها تولید باتری می باشد.

همواره حرارت کم و ظرفیت بالای باتری یکی از دغدغه‌های تولیدکنندگان و همچنین مصرف کنندگان باتری می باشد.

باتری های لیتیومی ظرفیت ذخیره سازی انرژی خوبی دارند، اما به دلیل اینکه زود گرم می شوند خیلی از مشتری ها و خریداران تمایلی به خرید آنها ندارند. پس به همین دلیل خیلی از تولید کنندگان اقدام به تولید باتری های منیزیم می کنند.

باتری های منیزیم علاوه بر اینکه ظرفیت ذخیره سازی خوبی دارند گرمای کمتری نسبت به باتری های لیتیومی نیز تولید می کنند.

مقالات مرتبط: کاربرد فلز منیزیم

کارخانه تولید شمش منیزیم در ایران

 

عرضه و تقاضای منیزیم در ایران به مرور بیشتر و بیشتر می شود. یکی از کارخانه های مهم تولید شمش منیزیم در استان خراسان جنوبی می باشد. که فعلاً تنها واحد صنعتی تولید کننده شمش منیزیم در کشور است.

این شرکت با تکیه بر دانش بومی و بهره گیری از متخصصان داخلی در سال ۹۳ شمسی به بهره برداری رسید.

 

امیدوارم که با مطالعه این مقاله اطلاعات کافی در مورد صنعت منیزیم در ایران و صنایع مختلفی که از منیزیم در آنها استفاده می‌شود به دست آورده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.