از منیزیم برای ساخت چه وسایلی استفاده می شود؟

  1. خانه
  2. /
  3. بلاگ
  4. /
  5. از منیزیم برای ساخت چه وسایلی استفاده می شود؟

از منیزیم برای ساخت چه وسایلی استفاده می شود؟

منیزیم

به جرأت می‌توانیم بگوییم که کشف فلزات به عنوان یکی از مهمترین و اصلی ترین موضوعات در پیشرفت و تکامل صنعت تکنولوژی و حتی در زمینه پزشکی و سلامت می‌باشد. فلزات متنوع و گوناگونی در طبیعت موجود می باشند که کاربرد فلز منیزیم به عنوان یکی از فلز های مهم دربین همه فلزات بسیار زیاد است. چرا که این فلز علاوه بر استفاده در صنایع مختلف در زمینه پزشکی نیز بسیار موثر و تاثیرگذار می‌باشد. از فلز منیزیم در موارد مختلف و گوناگونی استفاده می شود، شاید در بین فلزات یکی از پرکاربردترین فلزات فلز یا آلیاژ منیزیم می باشد. حتماً با توجه به توضیحات داده شده این سوال برای شما پیش می‌آید که از منیزیم برای ساخت چه وسایلی استفاده می شود؟اگر شما نیز به دنبال پاسخ این سوال هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید، چرا که ما در این مقاله قصد داریم که به بررسی پاسخ این سوال بپردازیم.

جهت اطلاعات بیشتر در زمینه خدمات تخصصی راهکار گستران آرون و اجرای پروژه های صنعتی  کلیک کنید

منیزیم

در این قسمت از مقاله و قبل از اینکه  پاسخ این سوال که از منیزیم برای ساخت چه وسایلی استفاده می شود؟ را بدهیم، ابتدا لازم است به صورت کلی بدانیم که فلز منیزیم چیست؟

فلز منیزیم یک فلز تقریباً سفید می‌باشد که در بعضی از موارد می توان این فلز را به رنگ نقره‌ای نیز مشاهده نمود. در مورد عدد اتمی این فلز باید بگوییم که عدد اتمی منیزیم ۱۲ است. از فلز منیزیم به عنوان نهمین عنصر فراوان در جهان و همچنین عنصر هشتم در پوسته زمین یاد میشود. بعد از سیلیسیم و اکسیژن این عنصر یکی از تاثیرگذارترین و مهمترین عناصر طبیعت می باشد. فلز منیزیم ۱۳ درصد جرم سیاره زمین و مقدار زیادی پوشش گیاهی را دارا می‌باشد.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که این عنصر را معمولاً به صورت ترکیبی با سایر عناصر استخراج می کنند. اما این امکان وجود دارد که با استفاده از روش های مصنوعی نوع خالص آن را نیز به دست آورد.

به این نکته توجه داشته باشید که یکی از ویژگی‌های منیزیم خالص واکنش پذیری بالا می‌باشد. این فلز به آسانی در هوا مشتعل می‌شود. سوختن این فلز به شکل نور سفید و درخشان است.

شاید این نکته برای شما نیز مبهم باشد که آلیاژ منیزیم چیست؟آلیاژ منیزیم یک عبارت می باشد که مفهوم آن ترکیب فلز منیزیم به عنوان یک فلز پایه و ثابت با سایر فلزات مانند زینک، منگنز و آلومینیوم می باشد. البته یکی از فلزاتی که میتواند با عنصر منیزیم ترکیب شود و یک آلیاژ مهم و با کیفیت را به وجود آورد فلز زیرکونیوم است.

معمولاً شکل ظاهری آلیاژ‌های منیزیم به شکل یک شش ضلعی منظم و بلوری در بخش‌های عمقی می‌باشد. به دلیل شش ضلعی بودن و مقاومت بالا از این نوع آلیاژ برای کندوهای زنبور عسل استفاده می کنند.

کاربرد منیزیم در صنایع مختلف

پاسخ سوال از منیزیم برای ساخت چه وسایلی استفاده می شود؟

کاربرد منیزیم برای ساخت قطعات و وسایل خودرو

همانگونه که می دانید آلیاژ منیزیم به دلیل ویژگی هایی مانند چگالی کم و استحکام بالا یکی از فلز ها و آلیاژ های مناسب برای صنعت خودروسازی می باشد. معمولاً در فرآیند ساخت خودرو ها دو عامل مهم که باعث می شود فلزی مورد استفاده قرار گیرد وزن کم و مقاومت بالای آن می باشد، به همین دلیل اکثر شرکت های خودروسازی از منیزیم استفاده می کنند. معمولاً برای ساخت وسایل و یا قطعاتی مانند فرمان اتومبیل، کیسه هوا، پوشش مخزن سوخت، صندلی ها و گریبکس از فلز منیزیم استفاده می شود. پس استفاده از منیزیم  در صنعت خودروسازی را می توانیم، یکی از پاسخ ها به این سوال که از منیزیم برای ساخت چه وسایلی استفاده می شود؟ مطرح کنیم.

کاربرد منیزیم برای تولید وسایل الکترونیکی

امروزه استفاده از دستگاه های الکترونیکی کوچک که قابلیت حمل داشته باشند، طرفداران بسیار زیادی دارد. با توجه به همین موضوع خیلی از تولید کنندگان سعی می‌کنند که از فلز منیزیم برای ساخت این نوع وسایل استفاده کنند، چرا که منیزیم در مقایسه با سایر فلز ها علاوه بر اینکه مقاومت بالاتری دارد از وزن سبک تری نیز برخوردار می باشد. شاید به همین دلیل باشد که در اکثر شرکت های تولید وسایل الکترونیکی از منیزیم استفاده می شود.

به جز موارد ذکر شده در موارد پزشکی و همچنین وسایل مربوط به هوا فضا از منیزیم استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.