کاربرد کک متالوژی

  1. خانه
  2. /
  3. مقاله
  4. /
  5. کاربرد کک متالوژی

کاربرد کک متالوژی

کاربرد کک متالورژی

کک متالوژی در واقع یک نوع محصول متخلخل است که در کوره هایی با اندازه های بزرگ استفاده می شوند. نقش این نوع کک ها در کوره های بلند تامین انرژی، احیا کانه های آهن، عبور گاز های احیا کننده و… است. کک متالوژی را معمولا با استفاده از زغال سنگ تولید می کنند؛ بنابراین رنگ خاکستری دارد. اگر شما نیز قصد دارید با کاربردهای کک‌ متالوژی آشنا شوید، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

 

کک متالوژی چیست؟

کک متالوژی در واقع یک نوع ماده کاربردی است که حالت جامد دارد و بسیار پر کربن است. این ماده در اثر حرارت زغال سنگ زیر نظر دما، زمان و فشار معین تولید می شود. هنگامی که زغال سنگ را حرارت می دهند، مواد فراری که در این محصول وجود دارند، به صورت گاز از ماده خارج می شوند. در نهایت یک نوع مواد جامد باقی می مانند که رنگ خاکستری دارند و بسیار متخلخل هستند.

محصولی که با استفاده از زغال سنگ تهیه می شود را دانه بندی می کنند و در صنایع مختلف، کاربردهای بسیار زیادی دارند. بیشترین مصرف کک مربوط به صنایع متالوژی است که برای ذوب فلزات، کوره های بلند، فروآلیاژ و فولاد سازی و…  به کار می روند.

 

کک متالورژی

 

خصوصیات کک متالوژی

معمولا زغال سنگ به عنوان زغال سنگ کک شناخته شده است و از آن کک متالوژی را تهیه می کنند. منبع اصلی این نوع مواد کربن موجود در فولادسازی است. زغال سنگ با استفاده از یک نوع سنگ رسوبی و طی واکنش های طبیعی به وجود می آید. در این مواقع در اثر حرارت و فشارهای فوق العاده زیاد، تغییرات شیمیایی و فیزیکی در زغال سنگ ها اتفاق می افتد که به کک تبدیل می شوند. از مهمترین موادی که در کک متالوژی وجود دارد، می توان به کربن، گوگرد، خاکستر، فسفر و … اشاره نمود.

کک متالوژی با توجه به اینکه در ساختار خود دارای کربن دارد، به عنوان سوخت و  برای تولید حرارت از آن استفاده می شود. هر اندازه که کربن در این مواد بیشتر باشد، در نتیجه حرارت بیشتری را از خود تولید می کنند. با توجه به خواص زیادی که این مواد دارند، امروزه در صنایع شیمیایی و دیگر صنایع کاربردهای فوق العاده زیادی پیدا کرده اند.

 

 

کاربرد آن در صنایع گوناگون

امروزه از این مواد به عنوان یک محصول احیا کننده در صنایع آلومینیوم و فولادسازی استفاده می کنند. صنعت فولاد و آلومینیوم به عنوان صنایع مادر در کشور ایران شناخته شده اند؛ زیرا تاثیرات فوق العاده زیادی بر روی روند اقتصادی کشور دارند‌. همچنین از این نوع ماده برای ساخت آهن هم استفاده می کنند. زمانی که آهن ذوب می شود سایر ترکیبات مفید دیگر هم از این محصول خارج می شوند که کاربردهای بسیار زیادی دارند.

 

عوامل تاثیرگذار بر روی کیفیت کک متالوژی

کک متالوژی را با استفاده از مراحل صنعتی و به صورت دقیق تولید می کنند که نحوه انجام هر یک از مراحل تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت محصول تولیدی دارد‌. اما در کل نمی توان خواص و کیفیت کک متالوژی را به صورت دقیق و از روی ظاهر آن تشخیص داد. برخی از موارد مانند رطوبت، هوازدگی، میزان تراکم زغال سنگ و … جز مواردی هستند که تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت آن دارند.

زمانی که کک متالوژی دارای درصد بالای خلوص باشد، معمولا از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است. این ماده در اندازه های متنوع تولید می شوند که هر چه اندازه ها کوچک تر باشد به راحتی از کوره رد می شوند و کیفیت بهتری دارند.

 

نحوه خرید این ماده

یکی از موارد بسیار مهم که اکثر افراد در زمان خرید کک متالوژی به آن توجه می کنند، قیمت مواد است. هر فردی باید توجه داشته باشد که چه خلوصی از این نوع محصول را نیاز دارید، در این صورت می توان قیمت محصول را به صورت دقیق تعیین کرد. در صورتی که بدون توجه به کیفیت این مواد را خریداری نمایید، سرمایه های شما از دست می رود و کیفیت کار هم کاهش می یابد.

برای خرید کک متالوژی، سایت های بسیار زیادی طراحی شده اند که افراد به صورت آنلاین می توانند برای خرید محصول اقدام کنند. برای آشنایی با کیفیت مواد و قیمت آن ها می توانید به سایت آرون مراجعه کنید. شرکت آرون یکی از بزرگترین تولید کننده های انواع مواد اولیه آرایشی، بهداشتی و شیمیایی است.

 

نحوه خرید کک متالورژی

 

سخن پایانی

این ماده با استفاده از زغال سنگ و تحت حرارت بالا به دست می آید. در صنایع مختلف، کک مخصوصا در فولاد و آلومینیوم کاربرد های فوق العاده زیادی دارد. برای خرید این محصول می توانید به سایت آرون مراجعه نمایید و محصول خود را سفارش دهید.

در صورت هرگونه پرسش در زمینه فروآلیاژ، فرآوری فلزات و مواد معدنی، فروسیلیسیم، ذغال سنگ و مواد کربنی می توانید با شماره های درج شده تماس بگیرید و با مشاوران این مجموعه ارتباط برقرار کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.