قیمت فروسیلیسیم در ایران

  1. خانه
  2. /
  3. مقاله
  4. /
  5. قیمت فروسیلیسیم در ایران

قیمت فروسیلیسیم در ایران

قیمت فروسیلیسیم در ایران

امروزه در بین افرادی که به صورت تخصصی و غیر تخصصی بازار فلزات را دنبال می کنند فروسیلیسیم از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد.از فروسیلیسیم می توان در موارد مختلفی استفاده کرد. اما شاید یک مورد بسیار مهم و ضروری برای افرادی که به دنبال استفاده از فروسیلیسیم می باشند.دانستن  قیمت فروسیلیسیم مخصوصاً قیمت آن در ایران بسیار مهم و ضروری می باشند. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی فروسیلیسیم و قیمت فروسیلیسیم در ایران بپردازیم. پس اگر شما نیز تمایل به کسب اطلاعات در این زمینه دارید. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

فروسیلیسیم چیست؟

 

در این قسمت از مقاله لازم دانستیم که قبل از اینکه به بررسی قیمت فروسیلیسیم در ایران بپردازیم، ابتدا بدانیم که فروسیلیسیم چیست؟

 

فروسیلیسیم آمیژانی می باشد، که از آهن و سیلیسیم ساخته می شود. معمولاً این کار از طریق حرارت دادن احیا و ذوب سنگ آهن و سیلیس، کوارتز به وسیله کربن و عمدتاً در کوره های قوس الکترونیکی انجام می شود.

در مورد نسبت ترکیبی سیلیسیم و آهن باید بگوییم که معمولاً سیلیسیم از ۹۰درصد سیلیسیم و ۱۰ درصد آهن است. البته در بعضی از موارد این درصد متغیر می باشد.

مقالات مرتبط: فروسیلیسیم چیست؟

فروسیلیسیم در چه جاهای استفاده میشود؟

 

همانگونه که در ابتدای این مقاله گفتیم، از این محصولات در مکان ها و موارد مختلفی استفاده می‌شود.معمولاً بزرگترین مصرف کنندگان فروسیلیسیم در ایران کارخانه های فولاد سازی می باشند. که چیزی نزدیک به ۳۹هزار تن از کل فروسیلیسیم تولید شده در کشور را مصرف می کنند.

یکی دیگر از مصرف کنندگان فروسیلیسیم در ایران ریخته گری ها می باشند، که با احتساب مصرف فولادسازان کل مصرف کشور به حدود ۵۰ هزار تومان می رسد.

به شکل کلی از فروسیلیسیم در مواردی مانند:

 

اکسیژن زدا:

فروسیلیسیم در صنایع فولاد سازی به عنوان اکسیژن زدا مورد استفاده قرار می گیرد.

 

جوانه زا: از فراز لوسیون به علت خاصیت گرافیک غذایی که دارد به عنوان جوانه زا در تولید انواع چدن های خاکستری کاربرد دارد.در مورد خاصیت جوانه زایی فروسیلیسیم باید بگوییم که قابلیت جوانه زایی این نوع از آلیاژ به مقدار سیلیسیم موجود در ترکیب و یا میزان آن بستگی دارد.

از طرف دیگر در صورتی که از سیلیسیم خالص به این منظور استفاده شود، امکان عدم انحلال کامل آن وجود دارد.

از همین رو در خیلی از موارد از آمیژان های آهن و کلسیم با نسبت های ترکیبی ۷۰ تا ۹۰ درصد از آن استفاده می شود. توجه داشته باشید که میزان مصرف سیلیسیم به عنوان عنصر جوانه زا در تمام چدن های گرافیکی در حدود شش دهم تا یک درصد میباشد.

 

 

ماده احیاء کننده در تولید سایر فرو آلیاژ ها:

از فروسیلیسیم در ریخته گری فولاد نیز استفاده میشود این کار موجب این امر میشود که استحکام، سختی و قابلیت مغناطیسی آن افزایش یابد. با افزودن فروسیلیسیم مذاب همچنین میتوان از تشکیل کاربیت های ناخواسته نیز جلوگیری کرد.

سایر مواردی که از فروسیلیسیم استفاده می شود عبارتند از: صنایع شیمیایی تولید فولاد های نسوز و عنصر آلیاژی.

 

بررسی قیمت فروسیلیسیم در ایران

 

نکته ای که شما باید در مورد قیمت آن در ایران باید بدانید این است که انجمن کارفرمایان فروآلیاژ ایران قیمت فروسیلیسیم را تعیین می‌کنند.این انجمن شرایط و آیتم های متعددی را در نظر می‌گیرد و قیمت فروسیلیس یا همان فروسیلیسیم را تعیین می‌کنند.

عوامل بسیار مهم در تعیین قیمت فروسیلیسیم

یکی از شرایط و آیتم های که با آن قیمت فروسیلیسیم در ایران تعیین میشود قیمت ذغال سنگ می باشد، چرا که یکی از مواد اولیه و بسیار مهم در تولید فروسیلیسیم ذغال سنگ می باشد.در حقیقت هنگامی که قیمت ذغال‌سنگ افزایش پیدا میکند، قیمت آن نیز افزایش پیدا میکند.

البته یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در تعیین قیمت فروسیلیسیم در ایران تورم های جهانی و قیمت های جهانی می باشد.

در صورتی که قیمت جهانی فروسیلیسیم افزایش چشمگیری داشته باشد در قیمت های داخلی نیز تاثیر می‌گذارد از این رو پروسه تولید داخل با افزایش قیمت مواجه می شود.قیمت هر تن فروسیلیسیم به شرایط حاکم بر کشور و جامعه ما نیز بستگی دارد، پس می‌توانیم شرایط حاکم بر جامعه را یکی دیگر از موارد مهم در تعیین قیمت فروسیلیسیم بدانیم.

نتیجه گیری

ما در این مقاله هر آنچه که لازم بود که شما در مورد قیمت آن  در ایران و عوامل موثر در تعیین قیمت فروسیلیسیم بدانید را برای شما بازگو کردیم و امیدواریم که با مطالعه این مقاله اطلاعات کافی در این زمینه به دست بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.