کاربرد فلز منیزیم

  1. خانه
  2. /
  3. مقاله
  4. /
  5. کاربرد فلز منیزیم

کاربرد فلز منیزیم

کاربرد فلز منیزیم

کاربرد فلز منیزیم چیست؟ فلز منیزیم جز عناصر شیمیایی بوده که ۱۲ اتمی می باشد و در گروه دوم جدول تناوبی قرار می‌گیرد. این فلز به رنگ خاکستری درخشنده بوده و از نظر شکل ظاهری به عناصری در گروه دوم بسیار شبیه است. منیزیم عنصر فلزی است که به حالت آزاد در طبیعت یافت نمی شود اما می توان آن را به شکل ترکیب شده با عنصر های دیگری در طبیعت پیدا کرد.

با وجود اینکه شکل آزاد و فلزی این عنصر به شکل مصنوعی می باشد اما به هنگام سوختن نور سفیدی تولید میی کند در ادامه با ما همراه باشید تا در خصوص کاربرد فلز منیزیم اطلاعاتی را به شما عزیزان ارائه دهیم.

فلز منیزیم

می توان گفت منیزیم  جزو فلز های بسیار کاربرد بوده و به دلیل خواص ویژه ای که دارد، در زمینه ‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عنصر بسیار وزن پایینی داشته اما در عین حال مستحکم می باشد. به همین خاطر در صنایع خودروسازی، هوافضا و یا تولید وسایل الکترونیکی و داروسازی از این عنصر به وفور استفاده می کند. لازم است بدانید که منیزیم در بدن انسان نیز وجود داشته و نقش مهمی را ایفا می کند.

 فلز منیزیم
توضیح اجمالی منیزیم

پیش از اینکه در مورد کاربرد فلز منیزیم توضیح دهیم، بهتر است که توضیح کلی را در مورد این عنصر مهم و کاربرد داشته باشیم. منیزیم فلزی سفید رنگ بوده که تا حدودی نقره ای نیز دیده می شود. عدد اتمی آن نیز ۱۲ است. در حال حاضر این عنصر به عنوان نهمین عنصر فراوان در دنیا و همچنین هشتمین عنصر در پوسته زمین به شمار می رود و بعد از اکسیژن و سلسیم شناخته می‌شود. منیزیوم دارای ۱۳ درصد جرم سیاره زمین و مقدار زیادی پوشش گیاهی می باشد.

با وجود اینکه این عنصر را به صورت ترکیب با عناصر دیگر پیدا می‌کنند، اما می‌توان با استفاده از روش های مصنوعی فرم خالص آن را نیز به دست آورد. لازم است بدانید که  منیزیم خالص دارای واکنش پذیری بالایی بوده و به آسانی در هوا مشتعل خواهد شد. همچنین سوختن این عنصر به شکل نور سفید و درخشانی می باشد. در حال حاضر این عنصر از طریق الکترولیز نمک های منیزیم حاصل از آب نمک تولید می شود و در اکثر اوقات به شکل آلیاژهای آلومینیوم، منیزیم و مگنالیوم مورد استفاده قرار می گیرد.

بررسی کاربرد فلز منیزیم

صنعت منیزیم، در ابتدا باید بگوییم که در صنایع مختلف فلز منیزیم دارای کاربرد بسیار گسترده ای است و این موضوع به دلیل خواص منحصر به فرد این عنصر می باشد. از جمله مهم ترین کاربرد فلز منیزیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از منیزیم در صنایع خودروسازی

آلیاژ منیزیم به دلیل ویژگی‌های همانند استحکام بالا و چگالی کم در صنعت خودروسازی استفاده قرار می گیرد. در برنامه های ساخت خودرو کاهش وزن و همچنین افزایش مقاومت قطعات از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ به همین خاطر استفاده از منیزیوم می‌تواند تا حد بسیار زیادی به این صنعت کمک کند.

منیزیم در حال حاضر در قطعاتی مانند گیربکس، فرمان اتومبیل، کیسه هوا، پوشش مخزن سوخت، صندلی ها و… به کار می‌رود و تا کنون نیز توانسته عملکردی بسیار مناسبی را از خود نشان دهد.

کاربرد فلز منیزیم در هوا و فضا

ماشین های وانت کامیون و دیگر وسایل نقلیه به فلز منیزیم نیاز نداشته و این عنصر در صنعت هوافضا نیز مورد استفاده قرار می گیرد. منیزیم جهت کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و همچنین افزایش کاری ناشی از کاهش وزن وسایل نقلیه هوافضا انتخاب بسیار مناسبی است. همچنین می‌تواند تا حد بسیار زیادی باعث صرفه جویی در هزینه ها شود.
به دلیل اینکه این فلز دارای چگالی پایینی استفاده از آن در صنعت هوافضا بسیار مناسب بوده و می‌تواند برای قطعات موتور هواپیما و یا هلیکوپتر بسیار مفید واقع شود.

 

داروسازی

از جمله کاربرد فلز منیزیوم می‌توان به صنایع داروسازی و پزشکی اشاره کرد. منیزیم به طور کلی در واکنش های متابولیکی بدن کمک می‌کند و همچنین از سازگاری بیولوژیک بسیار عالی برخوردار می‌باشد .علاوه بر تمام این موارد این فلز غیر سمی بوده و برای اولین بار  در یک ماده بیولوژیکی ارتوپدی مورد استفاده قرار گرفته است.

تولید وسایل الکترونیکی

در حال حاضر استفاده از دستگاه های الکترونیکی کوچک که دارای قابلیت حمل داشته است رو به افزایش می باشد. به این منظور تولید کنندگان از منیزیم به وفور در ساخت وسایل الکترونیکی استفاده می کنند. منیزیم نسبت به به فلز های دیگر سبک بوده و در عین حال مقاومت بالایی دارد. به همین خاطر جهت ساخت دستگاه الکترونیکی قابل حمل بسیار مناسب است.

شرکت راهکار گستران آرون خدماتی را در حوزه فروسیلیسیم، فرآوری زغال سنگ و غیره ارائه می دهد.

مقالات مرتبط: فلز منیزیم چگونه استخراج می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.